از زیر پله چگونه استفاده کنیم؟

از زیر پله چگونه استفاده کنیم؟

از زیر پله چگونه استفاده کنیم؟

موارد استفاده از زیر پله شامل:

– دکوراسیون زیر پله به عنوان بار نوشیدنی

– شرایط تهویه بار زیر پله

– پوشش زیر پله به وسیله رختکن و کفشکن

– شرایط معماری مناسب برای درنظر گرفتن کفشکن در زیر پله

– تعبیه سرویس بهداشتی در زیر پله

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که می خواهند فضای زیر پله دکوراتیو منزل را مانند سابق نپوشانند، می توانید به سراغ سه بخش از مجموعه مقالات “کاربری و دکوراسیون فضای زیر پله” بروید.

به دلیل گستردگی این موضوع و ایده های بسیاری که می توان برای فضای زیر پله درنظر گرفت تصمیم گرفتیم بخش چهارم این موضوع را ارائه دهیم، پس با ما همراه شوید.

زیر پله؛ بار نوشیدنی

این ماده درون ظرف است که شکل ظرف را می سازد.

در ابتدا می بایست تصمیم بگیرید که می خواهید چه حجمی از نوشیدنی را در منزل نگهداری کنید.

این فضا باید برای شکل خاصی از بطریها در نظر گرفته شود. شکل و ابعاد جسمی که قرار هست فضای شما را بسازد مهم است. این ماده درون ظرف است که شکل ظرف را می سازد. شما چه یک یخچال کوچک داشته باشید و چه سردابی مجلل مهیا کنید در نهایت همه چیز به اندازه یک بطری، کوچک می شود.

نکته قابل توجه تمام طراحی های شما باید متناسب با کاربری و شیء ای باشد که شما برای آن اقدام به طراحی می کنید. بررسی نکات ریز طراحی فضای بار از حوصله و حیطه این موضوع از مقاله خارج است بنابراین این فضا را به اختصار و با کمک گرفتن از نمونه های اجرا شده تفسیر می کنیم تا به شما در پوشاندن فضای زیر پله کمک کند.

مهمترین نکته در طراحی این فضا دمای ثابت آن می باشد. شراب باید در ۵۵  تا ۵۸  درجه فارنهایت ( ۱۲٫۷  تا ۱۴٫۴  درجه سانتیگراد) و ۶۰  تا ۸۰  درصد رطوبت نگهداری شود. این شرایط ایده‌آل هستند، اما خارج شدن از این پارامترها تا ۵  درصد نباید به چیزی آسیب برساند. بنابراین حتما دما و رطوبت فضای زیر پله را بررسی نمایید. اینکه پلکان شما در کدام قسمت منزل درنظر گرفته شده است در این دو عامل (رطوبت و دما) بسیار موثر است.

نور خورشید و برخی از نورهای مصنوعی می‌توانند باعث تخریب شراب و ایجاد پیری زودرس آن شود. بنابراین فضای ذخیره‌سازی بسته را در نظر بگیرید که قرارگیری در معرض نور و اشعه UV  را مسدود می‌کنند. این ویژگی ها در فضای زیر پله دست یافتنی است.

safelco-pelehgerd-under (1)

وزن این فضا نیز باید در نظر گرفته شود. وزن هر بطری حدود ۳ پوند (۱٫۳۶ کیلوگرم) است. بنابراین یک کلکسیون ۱۰۰۰ تایی بطری وزنی در حدود ۱ تن دارد. این دلیل دیگریست که این فضا در پایین ترین سطح خانه قرار می گیرد. بنابراین شروع پله در طبقه پایین مناسب ترین و منطقی ترین فضا برای این منظور می باشد.

 

یک شرکت انگلیسی به نام Spiral Cellars این زیرزمین بار را طراحی کرده است که برای نشستن در زیر بنای یک خانه درنظر گرفته شده است.

طراحی استوانه ای آن دارای یک دهانه دریچه خودکار و پلکان مارپیچی است تا دسترسی به قفسه های مملو از بطری را امکان پذیر سازد. برای خنک کردن این واحد نیازی به برق نیست زیرا یک سیستم منفعل،­ شراب را در دمای مناسب نگه می دارد. البته این در شرایط آب و هوایی مناسب مانند ایالات متحده آمریکا یا جایی مشابه آن خواهد بود.

انبار معادل ۲٫۲ متر (۷٫۴ فوت) عمق و ۱ متر (۳٫۳ فوت) قطر دارد.

 

safelco-pelehgerd-under (1)

در پله  موجود در تصویر بالا فضای زیر پله به منظور نگهداری ­شراب درنظر گرفته شده است که با پنل های شیشه ای و برش های موزاییک شکل طراحی شده است. نورپردازی های نقطه ای نصب شده در زیر کف پله ها و تشکیل هاله نور درون محفظه شیشه ای پله این فضا را شفاف و گیرا نشان می دهد.

safelco-pelehgerd-under (2)

توجه داشته باشید که این فضا به گونه ای خانه نمایش است که در آن هیچ گونه کنترل آب و هوایی وجود ندارد. با این حال در نظر گرفتن عوامل کنترلی این دو مهم امکان پذیر می باشد.

پله موجود در تصویر به صورت دکوراتیو و مدل دو محور باکس، با باکس های پله ای اجرا شده است. به منظور محصور نمودن این فضا، پیشانی کف پله های آن با چوب پوشانده شده است. این امر به انعکاس و جلوه بیشتر دیوار بار کمک بسیاری می کند.

بار در سبک مینیمالیست

همانطور که قبل تر اشاره کردیم بسته به حجم نگهداری نوشیدنی می توان فضای معقولی اختصاص داد.

در این فضای مینیمالیستی موجود در تصویر، بار به صورت چهار ردیف افقی چوبی داخل دیوار زیر پله قرار گرفته است.

اجرای پله به صورت تک محور کنسولی از داخل به ایجاد سطح بیشتر بر روی دیوار پشتی کمک می کند. به عبارتی؛ در نظر گرفتن شاسی پله در بخش داخلی آن امکان قرارگیری بازشوی گسترده در فضای پشتی را فراهم می کند. اما بخش مورد نظر ما آن بخشی از فضای پشتی است که که اگر شاسی از آن بخش عبور می کرد قسمتی از بار را از دست می دادیم.

سادگی و پرهیز از تزئینات و جزئیات گسترده که اصل طراحی در سبک مینیمالیست می باشد در این تصویر به خوبی در معرض نمایش قرار گرفته است. این سادگی و کمینه گرایی در نوع اجرای پله، نرده، بار و حتی صندلی زیر پله مورد توجه قرار گرفته است.

عناصر ابتدایی و پایه در اتصال شاسی های پوشیده شده با چوب از تنزل تزئینات در دکوراسیون سخن می گوید؛ اتصالی ساده و واضح بوسیله صفحات فلزی درخور نرده فلزی روی شاسی، گویای پرهیز از تزئینات اضافی دارد.

شاید این سوال به ذهن شما هم رسیده باشد که چرا این فضای محدود و خالی (زیر پله) که اکثرا آن را به همان شکل خالی خود رها می کنند به این شکل مورد توجه و استفاده قرار گرفته است! با توجه به سبک حاکم بر دکوراسیون موجود باید به شما بگویم که این مورد نیز یکی دیگر از اصل های طراحی سبک مینیمالیستی می باشد؛ یعنی همان استفاده از فضاهای خالی.

safelco-pelehgerd-under (3)

بار در سبک کلاسیک

گاهی در صورت امکان و عدم وجود محدودیت فضایی شما می توانید فضایی کاملا مجزا برای این منظور در نظر  بگیرید.

سبک معماری و دکوراسیون این نمونه کاملا متفاوت از سبک بررسی شده قبلی است. ما در اینجا شاهد فضایی طراحی شده با سبک کلاسیک هستیم. سقف بلند، سطوح سنگی با در نظر گرفتن جزئیات، قرار گرفتن مبلمانی با همان سبک (کلاسیک) در محیط و در نهایت، کثرت رنگ قهوه ای، طلایی و کرم در محیط که همگی از ویژگی های این سبک می باشد. فخر و شکوه در تک تک اجزای ساخته و پرداخته شده محیط به چشم می خورد. تزئینات حتی به صورت جزئی در این محیط نیز درنظر گرفته شده است. مسلما برای چنین محیط گسترده و باشکوه ای در نظر گرفتن فضایی مجزا درخور آن می باشد.

safelco-pelehgerd-under (2)

 

بار در زیر پله سنگی قرار گرفته است. این پلکان گسترده با شعاع بازی که دارد فضای بیشتری در بخش زیرین در اختیار طراح قرار داده است. به طوری که این فضا با داشتن درب میانی از فضای اطراف کاملا جدا شده است. در این محیط میز بار در نظر گرفته نشده است اما قرارگیری آن در کنار آشپزخانه این مورد را پوشش می دهد. همانطور که می بینید ظرافت و دقت در تمام عناصر و مراحل طرح شده و جانمایی فضاهای موجود به چشم می خورد.

safelco-pelehgerd-under (4)

زیر پله؛ سرویس بهداشتی

  safelco-pelehgerd-under (5)

بر خلاف گذشته که سرویس بهداشتی را در دورترین و کم اهمیت ترین بخش منزل قرار می دادند امروزه شاهد رقابت در طراحی سرویس های بهداشتی لوکس و مجلل در معماری هستیم. اما اگر فضایی محدود دارید و یا ضرورت درنظر گرفتن سرویس بهداشتی دوم در بخشی دیگر از منزل را حس می کنید، با درنظر گرفتن حداقل های اصول طراحی، این فضا را به بهترین شکل می توانید اجرا نمایید. یکی از این فضاها که می توان سرویس بهداشتی را در آن تعبیه کرد فضای زیر پله است.

در ابتدا گزیده ای از ضوابط طراحی این فضا را بازگو می کنیم سپس به سراغ چند نمونه اجرا شده می رویم.

safelco-pelehgerd-under (3)

به طور کلی حداقل عرض اتاق توالت ۸۵ سانتی متر و حداقل طول آن ۱۵۰ سانتی متر می باشد.

فاصله دستشویی از دیوارهای کناری می بایست حدود ۴۵ سانتی متر در نظر گرفته شود همچنین، فاصله آن از دیوار و یا مبلمان مقابل باید حداقل ۶۱ سانتی متر باشد.

ابعاد درب توالت با عرض حداقلی ۶۰ و حداکثر ۷۵ سانتی متر می باشد. برای عبور صندلی چرخدار این عرض می بایست حداقل ۹۱ سانتی متر باشد. ارتفاع آن نیز در حدود ۲۰۳ سانتی متر درنظر گرفته می شود.

 

safelco-pelehgerd-under (6)

در توالت های زیر پله، توالت باید در پشت درب، در قسمتی که ارتفاع کمتری دارد نصب شود. زیرا به طور طبیعی برای استفاده از سرویس بهداشتی کمی خم می شویم. بنابر توضیحات ارائه شده توالت در قسمتی که ارتفاع آن از ۱۵۲ سانتی متر کمتر است قرار نمی گیرد. بخشی با ارتفاع کمتر مکان مناسبی برای درنظر گرفتن کمد و میز توالت می باشد.

safelco-pelehgerd-under (7)

safelco-pelehgerd-under (8)

 

 

safelco-pelehgerd-under (9)

در ویلا تصویر نمایش داده شده فرود پله دقیقا مقابل درب ورودی قرار گرفته است و همان حس دعوت کنندگی ای که در تمام طراحی های راه پله می بایست به آن توجه کرد، به خوبی در اینجا رعایت شده است.
در طراحی واحد مسکونی اصول بر این است که بعد از ورود، آشپزخانه و سرویس بهداشتی در نزدیک ترین مکان به درب قرار گیرند.

در این تصویر جانمایی فضایی به خوبی صورت گرفته است؛ پلکان فضای آشپزخانه را از سایر فضاها جدا کرده. در این حالت فضای زیر پله بهترین محیط برای قرار دادن سرویس بهداشتی در اختیار طراح قرار می دهد که تمام اصول کاربردی و زیبایی طراحی رعایت شده است.

دکور فضای داخل سرویس همانند سایر قسمت ها با مبلمان، رنگ و نور سفید انجام شده است. این پوشش تمام سفید به پوشاندن بهتر شکست ها در زیر پله و القای حس بزرگی در فضا کمک بسیاری می کند.

شاید شما علاقه مند باشید سطح شیبدار زیر پله را به گونه ای بارزتر نشان دهید و شکست ها را پنهان نکنید.

در این حالت می توانید مانند تصویر بعدی دیوار زیر پله را با رنگ یا بافتی متفاوت پوشش دهید تا این اختلاف ارتفاع را برجسته تر نمایید.

safelco-pelehgerd-under (10)

همانطور که قبلتر گفتیم توالت فرنگی باید در قسمتی قرار بگیرد که ارتفاع آن از حدود ۱۵۰ سانتی متر کمتر نشود. در این حالت امکان قرار دادن روشویی در دیوار مقابل و یا دیوار مجاور که فاصله کف تا سقف بیشتر هست، وجود دارد.

 

مناسب ترین ارتفاع برای نصب روشویی بخش زیرین پاگرد می باشد که در حالت ایستاده ارتفاعی معادل کف تا زیر سقف طبقه بعدی را در اختیار داشته باشیم. این ارتفاع در حالتی نرمال معادل حدود ۲ متر می باشد.

safelco-pelehgerd-under (4)          safelco-pelehgerd-under (11)

باید از حداقل فضا و امکانات استفاده کرد. در تصویر بالا زیر پله پوشانده نشده است بنابراین می توان از آن برای نصب قفسه لوازم استفاده نمود به این ترتیب دیگر فضایی جهت نصب کمد دیواری در این زیر پله باریک اشغال نمی شود.

 

 

زیر پله؛ رختکن و کفشکن

safelco-pelehgerd-under (12)

 

در صورتی که فرود پله مجاور و یا در حوالی درب اصلی ساختمان باشد، بخش زیر پله مناسب ترین فضا برای تعبیه کمد می باشد. این کمد می تواند جایی برای نگهداری کفش، لباس، دوچرخه و … باشد. متناسب با نیازتان کمد زیر پله را بچینید. اما در عین حال به ابعاد موردنیاز برای هر کاربری توجه کنید. در اینجا شما فضایی با ابعاد یکسان و بزرگ ندارید پس شاید بتوان تنها از قسمتی از فضای زیر پله را استفاده کرد.

تعداد تقسیمات و وسعت کمد فضای زیر پله تابع طول و شیب پله می باشد. بنابراین شما می توانید ۱ کمد و یا بیشتر داشته باشید که از کف طبقه تا زیر شاسی پله است.

safelco-pelehgerd-under (5)

در تصویر بالا، از فضای مثلثی شکل زیر پله قسمت مربعی را تبدیل به ۶ کشوی کوچک یکسان و یک شکل کرده است.

 

safelco-pelehgerd-under (6)

در نمونه بالا به دلیل طول زیاد راه پله فضای زیر آن تبدیل به ۴ کمد مجزا شده است. این کمدها به رنگ سفید و به شکل کشویی در دل پلکان قرار گرفته است که به هنگام بسته بودن چندان محسوس و بارز نیست. جنس این کمدها از چوب و ساخت آن بسیار آسان است. به طوری که اگر ابزار مناسب در اختیار داشته باشید و کمی هم کار با چوب را بدانید می توانید آن را تهیه کنید.

safelco-pelehgerd-under (7)

برش درب کمد را می توان مطابق با شیب پله و یا به صورت پله پله در نظر گرفت که در این صورت وجود کمد در زیر پله مشخص نمی شود. در تصویر بالا دو نمونه از این مدل آورده شده است. تصویر سمت چپ جایی برای قرار دادن دوچرخه و تصویر سمت راست رختکن در نزدیکی ورودی خانه می باشد.

ارتفاع عموم کمد رخت آویز حدود ۱۲۰ الی ۱۸۰ سانتی متر است. بدیهی است کمد زیر پله ارتفاعی کمتر ازین مقدار را داراست. در صورت امکان با تعبیه این کمد در نزدیکی پاگرد که ارتفاع بیشتری دارد ما را به استاندارد ذکر شده نزدیکتر می سازد. عرض کمد نیز حدود ۶۰ سانتی متر می باشد که در فضای زیر پله این عرض به میزان عرض پله قابل افزایش است.

با متن ارائه شده به سوال های زیر پاسخ گفتیم:

– آیا زیر پله برای در نظر گرفتن فضای نگهداری نوشیدنی از نظر ابعادی و دما مناسب است؟

– استانداردهای طراحی زیر پله برای ساخت سرویس بهداشتی چیست؟

– ابعاد مناسب برای طراحی و ساخت کمد در زیر پله چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *