انواع نرده برای راه پله گرد(بخش دوم)

انواع نرده برای راه پله گرد(بخش دوم)

انواع نرده 

در این مطلب میخوانیم :

۱-تعریف نرده

۲-جزئیات نرده

۳-استانداردهای نرده

۴-انواع نرده از نظر جنس

۵-نحوه اجرای نرده

در ادامه بخش اول به معرفی انواع نرده خواهیم پرداخت و با بررسی نمونه های موردی مربوط به انواع نرده شما را برای رسیدن هر چه بهتر به نرده مناسب برای پله خود راهنمایی خواهیم کرد.

۴-نرده سنگی (صراحی) :

نرده سنگی از سنگهایی به صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارد.

نوع طبیعی آن از تراشیدن سنگ تولید میشود. سنگ را در ابعاد و طرحهای دلخواه با دستگاهها و ابزار مخصوص برش میدهند و آنرا به شکل مورد نظر میتراشند. در بسیاری از عمارتها و بناهای مجلل و لوکس از این نوع نرده استفاده کرده اند. در ادامه تصاویری از این نوع نرده را مشاهده خواهید کرد.

safelco-pelehgerd2 (2)

 نوع مصنوعی آن مثل نرده سیمانی و پلیمری در رنگهای مختلف تولید میگردد. نرده مصنوعی بتنی از جنس رزین و پلیمر هست که استقامت بسیار خوبی نسبت به نرده های سیمانی که فقط از شن و ماسه تولید شده اند در برابر سرما و بارندگی دارد،علت این استقامت این است که نرده پلیمری که با مواد درجه۱ تولید شده باشد کمتر از ۳% آب را به خود جذب میکند ،این یعنی در هنگام یخبندان، آبی در جسم و مغز نرده وجود ندارد که بخواهد یخ بزند و باعث ترک خوردن نرده بشود. همچنین این خاصیت عدم جذب آب باعث میشود که نرده ها در مناطق مرطوب شوره نزند و باعث خوردگی نرده ها نشود، همچنین ظاهر نرده ها کاملا شبیه به نرده سنگی طبیعیست و از این نظر همرنگ با سنگ نمای ساختمان میشود تولید و اجرا کرد. با توجه به تنوع رنگ سنگ نمای ساختمانها و به دلیل خاصیت رنگ پذیری بالای این نوع از نرده ها تولید در رنگهای مختلف نظیر کرم،شکلاتی،سیلور و … قابل انجام است..

خصوصیات نرده سنگی :

۱- ضد آتش

۲- عدم نیاز به رنگ

۳- قابل شستوشو

safelco-pelehgerd2 (3)

۵- بتنی :

قاعدتا وقتی نرده بتنی اجرا میشود که پله ی آن نیز بتنی باشد. به دلیل اینکه اتصال بتن به بتن به آسانی صورت میگیرد و یک پله با نرده ی یکپارچه ایجاد میشود. در ادامه به بررسی نمونه های موردی خواهیم پرداخت.

safelco-pelehgerd2 (5)safelco-pelehgerd2 (4)

نمونه ای که در تصویر بالا مشاهده میکنید. پله بتنی با نرده ترکیبی از فلز و بتن میباشد. که سبکی خاص ایجاد کرده است. مثل پله بتنی که در مقاله صحبت کردیم نرده بتنی هم با میلگرد  با فواصل مشخص و متناسب با پله طراحی و اجرا میشود. قالب بندی میشود و بتن ریزی و الی آخر.. در اینجا فضای اطراف این پله هم به صورت کلاسیک با آجر کار شده که روی آنرا با رنگ سفید روشن کرده اند تا با پله کنتراست و هماهنگی داشته باشد. در سمت شعاع بیرونی پله نرده بتنی کار شده و در سمت داخلی و شعاع کوچک نرده فلزی اجرا شده. کف پله ها از چوب تیره رنگ میباشد و بنابراین برای چرخش چشم و رنگ نرده فلزی که در قسمت داخلی پله اجرا شده تیره رنگ انتخاب شده است. این نرده فلزی به دلیل اینکه پله کلاسیک میباشد بنابراین از نرده طرح ساده و کلاسیک استفاده شده تا سبک نرده فلزی و نرده بتنی با هم خوانایی داشته باشند.

۶-کابل:

نرده های کابلی نوعی از نرده می باشند که از جنس استیل می باشند. این نرده را هم میتوان از جنس استیل ساخت و هم این امکان وجود دارد که نرده استیل کابلی را به صورت تلفیقی با چوب و آلومینیوم طراحی کرد. ظرافت و سادگی کابلها موجب میشود تا طرفداران زیادی داشته باشد و هزینه خرید و نصب کمتری را برای شما به همراه دارد.

کابل ها عمدتا یک سری از سیم های فلزی میباشند که به صورت افقی در بین میله های نرده اجرا میشوند. این نوع از نرده اجازه میدهد تا تهویه مناسب در محل انجام شود. این ویژگی در مقایسه با نرده شیشه ای، برای محیط های نیازمند به تهویه هوا بسیار اهمیت دارد. نرده کابلی برای خانه های مدرن بسیار مناسب بوده و حس زیبایی شناسی را در هر بیننده ای بر میانگیزد. ریل ها دارای انعطاف پذیری خوبی بوده و قابلیت نصب آسانی را دارند. در زمانی که نرده کابلی در داخل ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد، اغلب با حاشیه های چوبی و میله های ضدزنگ طراحی می شود. برای نرده کابلی که در محیط بیرون و فضای باز استفاده میشود، با استفاده از میله های ضدزنگ، آلومینیومی، کامپوزیتی و غیره ترکیب میشود. در این مدل از نرده به جای استفاده از لوله و پروفیل با متریال مورد نظر برای ایجاد کردن حفاظ یا گارد امنیتی استفاده شود، از کابلهای با همان جنس متریال قابل اجرا میباشد. نصب نرده با گارد کابلی نیازمند مهارت و تجربه کاری میباشد. بنابراین طراحی و نصب این نرده ها حتما باید توسط نیروی متخصص صورت گیرد. این مدل نرده در حال حاضر یکی از مدرن ترین مدل های نرده راه پله است. نرده کابلی با استفاده از پایه های استیل، آلومینیوم و آهنی به شکل پروفیل و لوله همراه با کابل های محافظ در چندین ردیف افقی از جنس استیل و گالوانیزه ساخته میشود. مهمترین قطعه نرده کابلی گیره نگهدارنده کابل ها به پایه است. یراق آلات استیل و درجه یک که در ساخت این مدل نرده مورد استفاده قرار می گیرد، موجب شده تا از لحاظ قیمتی در رنج بالاتری باشد.

نقشه جزئیات نرده کابلی را در ادامه مشاهده میفرمایید.

safelco-pelehgerd2 (11)

بررسی نمونه موردی نرده کابلی :

در تصویر ذیل همانطور که مشاهده میکنید فضا و دکوراسیون داخلی خیلی شلوغ میباشد و وجود نرده ای غیر از نرده کابلی فضا را شلوغتر و شکل زمختی ایجاد میکند و نه تنها زیبایی پله را زیر سوال میبرد بلکه به عنوان یک عنصر اضافی در فضا دیده میشود. بنابراین نرده کابلی چون خیلی ظریف هست و فضای کنونی را متعادل نشان میدهد بنابراین بهترین انتخاب میباشد.

safelco-pelehgerd2 (14)

در نمونه موردی بعدی مشاهده میکنید که یک پله دور لوله با هندریل فلزی اجرا شده که رنگ فضای اطراف روشن و تقریبا سفید رنگ در نظر گرفته شده و رنگ تیره ی سازه ، پله را پررنگ کرده و به عنوان عنصر و بازیگر اصلی در این فضا دیده میشود بنابراین به دلیل ظرافتی که در دکوراسیون این فضا وجود دارد پس نرده کابلی پیشنهاد مناسبی میتواند باشد تا ظرافت را وارد پله کند. البته مدل قرارگیری نرده کابلی در سازه میتواند با توجه به دکوراسیون و یا شکل خطوطی که بیشتر در فضا دیده میشود و یا بالعکس یک تضادی در تصویر نرده کابلی با توجه به فضای داخلی ساختمان بوجود آید.

safelco-pelehgerd2 (15)

حتی میتوانید فاصله ی بین کابل ها را تعیین کنید مثلا اگر فرزند کوچکی در این فضا زندگی کند باید فواصل کابل ها بگونه ای طراحی گردد که نرده کارایی خود را که محافظت از سقوط و جان انسانها میباشد  به نحو احسنت انجام دهد.

safelco-pelehgerd2 (16)

نرده کابلی میتواند داخل چارچوبی که برای سازه طراحی و اجرا شده اجرا گردد و یا حتی میتواند از کف پله ها به زیر سقف متصل گردد و بصورت سراسری فضای مورد نظر را پوشش میدهد. در تصویر بالا فضا روشن میباشد و پله مستقیم به دلیل اینکه جای کمتری بگیرد با توجه به متراژ این فضا در نظر گرفته شده است. دیوار مجاور پله با کاغذ دیواری که طرحی خاص دارد پوشش داده شده بنابراین برای دیده شدن هر چه بهتر دکوراسیون باید نرده ظریفی اجرا کرد. بنابراین باید حتی فواصل کابل ها را زیاد کرد تا فضای پشت پله نیز دیده شود. رنگ کابل ها تیره هست و فقط رنگ کف پله ها متمایز از رنگ فضای اطراف میباشد.

در نمونه موردی بعدی مشاهده میفرمایید که پله تک محور کنسولی بصورت مستقیم طراحی و اجر اشده که شاسی آن در دیوار میباشد و پله به صورت معلق دیده میشود. رنگ تیره کف پله ها برای نشان دادن معلق بودن پله و جذاب دیده شدن پله بکار رفته که برای بیشتر شدن این جذابیت از نرده کابلی استفاده شده است. ولی برای اینکه ظریف بودن نرده کابلی را پوشش دهد و این اطمینان را در افرادی که از این پله استفاده میکنند بدهد که خطر جانی نداشته باشد و کارایی خود را به درستی انجام دهد بنابراین همانطور که مشاهده میفرمایید نرده کابلی از کف زمین تا زیر سقف متصل شده و فقط قسمتی از نرده کابلی که از کف پله ها رد شده میله هایی سرتاسری تا زیر سقف ادامه پیدا کرده و شکل و شمایل خاصی به پله و فضای اطراف آن داده است. البته در کنار دیوار یک هندریل به دیوار متصل شده و رنگ لوله هایی که نرده کابلی را پوشش داده را با هندریل کنار دیوار بصورت یکرنگ اجرا کرده اند که هماهنگی در هندریل و نرده کابلی پله وجود داشته باشد. اینکه زوایای نرده کابلی و هندریل و لوستر و دیگر وسایل و دکوراسیون در این فضا بگونه ای مستقیم میباشد و کنتراست و هماهنگی دارد و از نظر بصری کلاسیک دیده میشود. رنگ ها تقریبا در یک تنالیته خاص پیش رفته و گردش چشم از نظر بصری به صورت کامل اتفاق می افتد. البته برای اینکه باید قسمتی از زیر پله باقی بماند تا محل رفت و آمد به طبقه زیرین باشد بنابراین نرده کابلی با توجه به ابعاد مورد نظر برای رفت و آمد از کف پله به سقف متصل شده است.

safelco-pelehgerd2 (6)

هر کدام از این اتصالات مربوط به نرده کابلی میباشد.

safelco-pelehgerd2 (10)

بنابراین نرده کابلی هم یکی از مدلهای مدرن میباشد که به عنوان یکی از گزینه های انتخابی میتواند مورد بررسی باشد.

در نمونه ی از سبکهای مختلف اجرای نرده های فلزی کلاسیک، مدرن و فرفورژه میباشد.

نرده مدل کلاسیک : در این نوع نرده به صورت ساده و حتی به سبک های قدیمی و سنتی میباشد. البته مدل سلطنتی هم جزء این مدل محسوب میشود. در این مقاله با بررسی چند نرده کلاسیک در بناهای مختلف شما را کمک خواهیم کرد تا درک بهتری از این موضوع کسب کنید.

در تصویر زیر یک مدل نرده کلاسیک را مشاهده می کنید که از میله هایی کاملا ساده و گرد تشکیل شده و هندریل آنرا چوب گرد یا رنگ روشن کار کردند تا با فضای داخلی مخصوصا دیوارها و کف فضا هماهنگ باشد. رنگ فلز میله ای نرده ها تیره رنگ میباشد که با رنگ چوبهایی که در سقف جهت تزئین بکار برده شده هماهنگ شده است و کنتراست جالب و ساده ای را ایجاد کرده، چون فضای اطراف نرده هم ساده و بدون تزئینات خاص میباشد.

safelco-pelehgerd2 (7)

در تصویر بعدی با توجه به رنگ روشن اطراف پله و بکار بردن رنگ تیره در نرده ها کاملا فضای پله را از فضای اطراف جدا کرده و موجب شده که پله را به صورت یک المان مهم ارتباطی نشان دهد و فضا و پله گرد را بصورت خاص نشان دهد.

safelco-pelehgerd2 (8)

در این تصویر یک پله گرد را مشاهده میکنید که به دلیل قرارگیری در کنار دیوار از یک سمت بسته میباشد و چون خطر سقوط تهدید نمیکند دیوار نقش نرده را ایفا کرده ولی در قسمت دیگر نرده ای کلاسیک که فلزی میباشد کار شده. رنگ این فلز تیره انتخاب شده، به دلیل تیره بودن رنگ فضای اطراف و دیوار که کنتراست و تعادل خاصی در فضا ایجاد کرده است. کف پله ها از چوب و به رنگ تیره میباشد و به همین دلیل هندریل یا دستگیره نرده را با همان چوب و رنگ اجرا کرده اند تا هماهنگی در نرده و پله و فضای داخل بصورت کامل انجام گیرد.

safelco-pelehgerd2 (9)

در نتیجه با توجه به معرفی و بررسی انواع نرده ها و نحوه اجرای نرده آن و سبکهای اجرای نرده تا حدودی میتوانید در مورد انتخاب نوع نرده با توجه به سبک دکوراسیون و رنگ و تنالیته موجود در محل مورد نظر خود بهتر عمل کنید.

در این مقاله به سوالات ذیل پاسخ داده شد.

۱- چند نوع نرده داریم؟

۲-نحوه اجرای نرده چگونه میباشد؟

۲-نرده شامل چه سبکهایی میباشد؟

 

1 thought on انواع نرده برای راه پله گرد(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *