انواع نرده برای راه پله گرد(بخش سوم)

انواع نرده برای راه پله گرد(بخش سوم)

ادامه بخش دوم انواع نرده برای راه پله گرد(بخش سوم)

در این مطلب میخوانیم :

۱-تعریف نرده

۲-جزئیات نرده

۳-استانداردهای نرده

۴-انواع نرده از نظر جنس

۵-نحوه اجرای نرده

در ادامه به بررسی نمونه موردی و سبکهای مختلف اجرایی نرده خواهیم پرداخت.

به عنوان نمونه موردی بعدی یک کتابفروشی را مشاهده میفرمایید که دارای پله ای منحصر به فرد است. این کتابفروشی واقع در روستایی به نام پورتو درشمال کشور پرتغال میباشد که نام رسمی این کتابفروشی Livraria Lello است و یکی از قدیمی ترین کتاب فروشی ها در پرتغال است که در میان کتابفروشی های برتر جهان رتبه بندی شده است. معمارش فرانسیسکو خاویر استیووس است. معماری این مکان به سبک نئومونولین میباشد و  متریال کار شده در این فضا از گرانیت، چوب، سنگ میباشد. این مکان در سال ۱۸۶۹ توسط Ernesto Chardron فرانسوی تاسیس شد. پس از مرگ بنیانگذارش، در سن ۴۵ سالگی، این شرکت به Lugan و Genelioux Sucessores فروخته شد.

safelco-pelehgerd3 (12)

در عوض، در سال ۱۸۸۱، خوزه للو همراه با برادرش، شرکت دیوید پریرا و للو را تاسیس کرد. تا سال ۱۹۱۹، کتاب فروشی به عنوان Lello & Irmão، Lda نامیده  می شد. با افزودن José Pereira da Costa  در سال ۱۹۳۰، عنوان کتابفروشی به نام Livraria Lello تغییر کرد.اما بین سالهای ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، بار دیگر به نام Lello & Irmão تغییر یافت.

safelco-pelehgerd3 (13)

 

در تاریخ ۱۴ دسامبر ۱۹۸۱، یک پیشنهاد برای طبقه بندی فروشگاه توسط Delegação Regional do Norte (نمایندگی منطقه ای شمالی) وزیر امور خارجه برای ایجاد مکانی فرهنگی اعلام شد. تقریبا یک دهه طول کشید تا ایجاد طبقه ای بالای آن (در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۱۹۹۳) صادر شود.کتابفروشی توسط JK Rowling، نویسنده سری هری پاتر، هنگامی که او در پورتو تحصیل می کرد، گزارش شده است که برای نوشتن مجموعه هری پاتراز این مکان الهام گرفته است.

safelco-pelehgerd3 (14)   

پله معروف به قفسه دوم طبقهکتابفروشی بین مغازه ها و دیوارهای Praça de Lisboa، نزدیک مجتمع دانشکده علوم دانشگاه پورتو، کلیسا و Torre de los Clerigos  قرار گرفته است. طرح مستطیلی دو طبقه را پوشش می دهد که یک توده ساده را پوشش می دهد که در سقف با کاشی پوشیده شده است. قسمت بیرونی ساختمان دارای معماری مخلوطی است که نشان می دهد نواگواتیک و عناصر هنر نیو و در داخل، عناصر Art Deco را بیان می کند.

فضای داخلی با یک پله نشان داده شده است که به طبقه ی یک گالری با نردههای چوبی متصل میشود. کف پله به رنگ قرمز میباشد و نرده ها به صورت چوبی با طرحی سلطنتی و مناسب با معماری آنجا طراحی و اجرا شده است. این مدل نرده با رنگ خاصش برای فضاهایی همچنین تاریخی و قدیمی با معماری منحصربفرد مناسب خواهد بود. نرده تمام کننده ی این پله و نقطه ی پایان در این فضا میباشد. برای این اگر میخواهید این مدل نرده را اجرا کنید بهتر است دکوراسیون فضای اطراف را هم کمی به این شکل در بیاورید تا پله ای با نرده های فاخر داشته باشید. بنابراین مشاهده میفرمایید که نرده در نمایش پله چقدر مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

safelco-pelehgerd3 (15)

سبکهای مختلفی در اجرای نرده میباشد. نرده مدرن نرده کلاسیک نرده فرفورژه از انواع آن میباشد.

نرده مدل مدرن : نرده های مدرن امروزه متناسب با پله طراحی و اجرا میگردد. در ادامه روی چند نمونه از این مدل پله صحبت خواهیم کرد.

در تصویر ذیل همانطور که مشاهده میفرمایید، فضای وید بزرگ میباشد و بیشتر خطوط موجود در اطراف صاف و مستقیم میباشد. نرده ای که اجرا شده از ترکیب چوب و فلز میباشد. مدل خاص اجرای این نرده و انحناهایی که در ردیف های چوبی نرده اجرا شده فضای اطراف را از یکنواختی خارج کرده بنابراین شکل خطوط اطراف پله در انتخاب مدل نرده بسیار مهم و تاثیر گذار میباشد. در اینجا فضای ساده و کلاسیک با وجود نرده ها بصورت مدرن درآمده است که برای کامل کردن این هماهنگی در نرده و فضا، یک لوستر که تقریبا با منحنی های موجود در نرده هماهنگ میباشد در وسط وید از سقف آویزان شده است. همچنین رنگ نرده را طوری انتخاب کرده اند که با کفپوش بنا تقریبا یک رنگ و یک جنس باشد.

safelco-pelehgerd3 (5)

در تصویر بعدی یک پله صاف با کف پله چوب را مشاهده میفرمایید که به نیم طبقه رسیده.رنگ کف پله با توجه به رنگ دیواره ی نیم طبقه و زیر آن روشن اجرا شده که با استفاده از نورپردازی مسیر پله را در دیوار مشخص کرده اند. جهت اطلاع بیشتر از نورپردازی پله میتوانید به مقاله (ذاد دان نورپردازی ) مراجعه نمایید. دیوار کنار پله به رنگ سیاه میباشد که با طرح برجسته ی خاصی پوشش داده شده است. بنابراین نرده ای برای این پله در نظر گرفته شده به رنگ تیره و همرنگ دیوار کنار پله در نظر گرفته شده تا هارمونیه رنگ را در این فضا رعایت کنند. طرح نرده مثل دیوار با طرح درهم و خاصی تولید و اجرا شده است تکرار خطوط مستقیم در این فضا به صورت نامتقارن حال و هوای فضای داخل را به صورت مدرن درآورده است.

safelco-pelehgerd3 (1)

نرده ای که در تصویر بعدی مشاهده میکنید نوع دیگری از سبک مدرن میباشد. نرده این پله بصورت همزمان طراحی و اجرا شده و نوعی خاص از پله میباشد. اگر از نظر فنی به این سازه نگاه کنیم این پله مدل ستون فقراتی یا همان زیرمحور است که بصورت خاص نرده ها در امتداد کف پله طراحی و اجرا شده است.

safelco-pelehgerd3 (6)

روی کل سازه پله با روکش پوشانده شده که سازه را یکدست نشان دهد. فضای اطراف به دلیل یکسره بودن بازشو (پنجره ) در فضای داخلی نور را در کل فضا پخش کرده و علت تیرگی پله هم به دلیل روشن بودن فضای داخلی میباشد تا سازه را نسبت به فضای اطرافش متمایز کند.

 safelco-pelehgerd3 (7)

safelco-pelehgerd3 (8)

نرده کلاسیک : نرده هایی که به صورت ساده بدون طرح خاصی روی پله اجرا شده. البته با توجه به فضای اطراف و دکوراسیون این مدل در نظر گرفته شده است که در ادامه چند نمونه از این مدل نرده را مشاهده خواهید کرد.

در این فضا یک پله پیچ مینیمالیستی طراحی و اجرا شده. دیوارها سفید میباشد و کوچکی فضارا در خود محو کرده است.

safelco-pelehgerd3 (1)

 یک مبل فانتزی آجری رنگ با طرح ومدلی خاص در کنار سازه قرار داده شده که فضا را پر کرده. یک آباژور کاملا سفید رنگ، مابین پله و مبل قرار داده شده، لوله مرکزی پله همرنگ با آباژور و دیوار ها اجرا شده و کف پله با توجه به رنگ روشن و سردی فضا از چوب و به رنگ گرم و تقریبا همرنگ با رنگ مبل انتخاب و اجرا شده که هارمونی خاصی را ایجاد کرده است.

 نرده ای که برای این پله در نظر گرفته شده از سادگی فضا و پله الهام گرفته شده و به صورت کلاسیک طراحی واجرا شده. نقطه عطف در این فضا دکوراسیون میباشد. اگر میخواهید دکوراسیون پررنگ باشد و به چشم آید باید نرده پله را به صورت کلاسیک اجرا نمایید تا نقش آن به عنوان یک مجسمه در ساختمان کمرنگ گردد. زیرا هدف بیشتر نشان دادن قسمتی دیگر یا وسیله ای دیگر در فضا یا یکدست نشان دادن فضای داخل میباشد. در غیر اینصورت سازه و بخصوص نرده در به نمایش درآمدن ،داخل فضایی که قرار دارد تاثیر دوچندان دارد. هر چه بیشتر روی نرده و طرح آن تمرکز کنید بیشتر به چشم می آید و نقش خود را به عنوان یک اثر هنری و یک دکور بزرگ و لوکس نشان خواهد داد.

safelco-pelehgerd3 (2)

نمونه ای دیگر از پله پیچ و نرده را در این تصویر میبینید که کاملا با چوب به صورت کلاسیک اجرا شده است. انتخاب جنس نرده بر اساس جنس کفپوش فضای داخلی میباشد.

نرده مدل فرفورژه : فرفورژه یک اصطلاح فرانسوی است. فر به معنای آهن و فورژه یعنی کوبیده شده. جهت تهیه آن میله های آهنی را در کوره قرار می دهند ، آنها را سرخ می کنند و روی سندانها می کوبند و نوک یا انتهای آنها را به اشکال مختلف تیز یا فلش دار در می آورند . کوبیدن این فلزات جلا و جلوه خاصی به آنها می دهد و از حالت خشکی و مقاوم بودن فلز کم می کند می توان نقش های بسیار پرپیچ و تاب که معروف به اسلیمی هستند را با این فلز سخت وآهن مقاوم بدست آورد. نحوه دیگر نیز ساخت دستی است که میله هارا در شعله داغ کرده وبا ابزار مخصوص خم های مورد نیاز را ایجاد می کنند. سپس پروفیل های افقی پایه و گارد نرده راه پله برش داده می شود که معمولا از پروفیل های مربعی ساخته شده، سپس تیرک ها را به میله های پایین و بالا جوش می دهند. معمولاً فلزات سرد و مقاوم هستند و اتصالات آنها بسیار آسان و مطمئن است. فلزات گران قیمت هستند و از نظر ساخت و بازسازی خیلی آسان و سریع بکاربرده می شوند. امروزه برای تغییر شکل فلزات در صنعت فرفورژه از دستگاه‌های مدرن بدون نیاز به حرارت استفاده می شود.

 safelco-pelehgerd3 (11)

گل نرده یا همان فارسی‌شده ی فرفورژه (به فرانسوی Fer Forgé) صنعت تولید مصنوعات فلزی عمدتاً از آهن و چدن می‌باشد که اصطلاح قدیمی چلنگری نیز برای آن مناسب است. هنر گل‌نرده‌ سازی که از قدیم در کارگاه ‌های کوچک آهنگری و به شیوه‌ های سنتی و با گداختن و شکل دادن آهن و یا با ریخته گری چدن و سایر فلزات در ایران انجام می‌شد، در سالهای اخیر پیشرفتهای فراوانی داشته و تبدیل به صنعت تولید گل نرده و فرفورژه در کارگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ گردیده‌است. امروزه این نوع نرده با پیشرفت علم و گذر زمان به روز رسانی شده.

نسل جدید فرفورژه در مقایسه با فرفورژه قدیمی مزیت هایی دارد که بدین شرح می باشد:

نسل جدید فرفورژه با دستگاه های تمام اتوماتیک و به روز دنیا تولید می گردد. خطای تولید در این روش به صفر رسیده است. در تولید نسل جدید ،برش توسط دستگاه با سرعت بالایی انجام می گیرد و علاوه بر آن بعد از تولید نیاز به سمباده ندارد و با زدن دست روی قسمت های برش خورده هیچ براده و یا تیزی برنده ای حس نمی شود. حال آن که در فرفورژه های قبلی لازم بود تا جوشکار شاخک ها و فرفورژه گل را با دست تنظیم کرده و محل اتصال آن ها را به هم جوش بزند؛ این روش (قدیمی) چون به صورت غیر اتوماتیک و با دست انجام می گرفت زمانبر بود و چند روز زمان می برد تا یک طرح توسط جوشکار تولید شود علاوه بر آن در برخی مواقع خطایی نظیر کج شدن قسمتی از فرفورژه و یا مشخص بودن قسمتی از محل اتصال در جوشکاری ممکن بود بوجود آید.

safelco-pelehgerd3 (10)

 نسل جدید فرفورژه در کارخانه قبل از حمل بر روی پالت قرار می گیرد و بسته بندی و حمل آن به دلیل مسطح بودن طرح نسبت به حمل فرفورژه های قبلی آسانتر است. وزن (نسل جدید فرفورژه) بستگی به انتخاب ضخامت طرح دارد و با انتخاب ضخامت بیشتر، وزن آن نیز بیشتر می شود. در فرفورژه های قدیمی امکان انتخاب ضخامت وجود ندارد و وزن آن نسبت به (نسل جدید فرفورژه) سنگین تر است. انواع محصولات نسل جدید فرفورژه، شامل طرح های هنری (همچون نت موسیقی، گیتار، انواع طرح گل و …)، طرح های اسلیمی ، طرح های فانتزی و طرح های هندسی و … میباشد. در فرفورژه قدیمی امکان پیاده سازی هر نوع طرحی وجود ندارد ولی در نسل جدید امکان سفارش و اجرای هر نوع طرحی امکانپذیر میباشد و علاوه بر آن در مقایسه با فرفورژه قدیمی جلوه زیبایی دارد و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی سبب لوکس شدن فضا خواهد شد.

 safelco-pelehgerd3 (4)

درنتیجه جهت انتخاب بهترین نرده میتوانید با توجه به فضای داخلی و دکوراسیون آن و نیاز خود و افرادی که از پله استفاده میکنند در نظر گرفته و اقدام کنید. باید در کنار این موارد قبل از هر چیزی به ایمنی توجه کرد و نرده ای را انتخاب کرد که محافظت از جان شما را در موقع بحران و هر بلای طبیعی یا غیر طبیعی تضمین گردد. بنابراین اگر به بررسی جنسیت نرده هایی که نام بردیم بپردازیم میتوانیم به این نتیجه برسیم که نرده های فلزی مقاومت بسیار بالایی دارند. درمکان هایی که رفت وامد زیاد است و امکان پرت شدن از پله هاوجوددارد،ضروریست که اقدام به نصب نرده راه پله شود. نرده های چوبی بعلت مقاوم نبودن در برابر اتش سوزی مناسب نمیباشند. نرده های شیشه ای نیز شکننده اند وعلاوه برزلزله،ممکن است با ضربه بارهایی که از پله جابجا می شود بشکنند.نرده استیل برای مکان های پررفت وامد مناسب نیست زیرا لک پذیر است . نرده فلزی دربرابر اتش سوزی وزلزله ولکه گیری مقاوم است. ازاین رو بهترین وپرکاربرد ترین نرده درصنعت می باشد. بنابراین به این نکته توجه کنید که هدف اول خودرا روی امنیت  متمرکز کنید ودر وهله بعدی بدنبال زیبایی باشید.

در این مقاله به سوالات ذیل پاسخ داده شد.

۱-سبک های مختلف اجرایی نرده چیست؟

۲-نرده مدل مدرن چگونه میباشد؟

۲- نرده مدل کلاسیک چگونه میباشد؟

۳- نرده مدل فرفورژه چگونه میباشد؟

 

منابع :

www.sepcoal.com

www.nardesangiha.blog.ir

www.kasrasang.com

www.akat-co.com

www.stairsupplies.com

www.pamenar.co

www.wikipedia.org

www.saforgeh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *