انواع نرده برای راه پله گرد(بخش اول)

انواع نرده برای راه پله گرد(بخش اول)

 

در این مطلب میخوانیم انواع نرده برای راه پله گرد و جزیئات نرده را شرح دهیم :

  • تعریف نرده
  • جزئیات نرده
  • استانداردهای نرده
  • انواع نرده از نظر جنس
  • نحوه اجرای نرده

تعریف نرده

پله یک عنصر ضروری در خانه می باشد. راه پله ی لوکس در فضای خانه می تواند کاملا مرکزی باشد و دکوراسیون خانه را به طور کلی برجسته نماید. سبک ها افزایش یافته و در طول سال ها به سلیقه های مدرن تغییر کرده اند، اما اهمیت آن هرگز تغییر نکرده است. امروزه، طراحان در جهت بهتر نشان دادن پله، بیشتر تمرکز خود را در بر روی نرده گذاشته اند. عناصر مختلفی به زیبایی یک پله کمک میکند. یکی از عناصر تاثیر گذار در زیبایی پله، نرده میباشد. به میله هایی که درکناریکدیگر قرارمیگیرند و نقش امنیت وپس ازآن زیبایی را دارند،نرده می گویند. در نظر گرفتن نرده متناسب برای پله بسیار ضروری میباشد. نرده از یک عنصر پایه ساخته شده است که فقط برای اهداف ایمنی و محافظت از سقوط از روی پله بکار میرود و به زیبایی پله و ظرافت فضای داخلی خانه هم کمک می کند. گزینه های بی شماری جهت طراحی نرده وجود دارد که در اشکال و مدل های مختلف میباشند. شایع ترین متریال مورد استفاده در نرده عبارتند از :

۱-چوب

۲-شیشه

۳-فلز

۴-سنگی (صراحی)

۵-بتنی

۶-کابل

اجزای نرده

گل نرده یا تیرک هایی از جنس متریالهای مختلف مثل (مس،آهن،برنز و..)،هندریل، رول بولت(پیچ ورول پلاک های مخصوصی که برای اتصالات برخی مدل ها استفاده می شود،گارد نرده، و پایه نرده میباشد.

safelco-nardeh-gerd (1)safelco-nardeh-gerd (17)

استاندارد نرده راه پله

بطور استاندارد فاصله بین میله های نرده بین ۱۱تا۱۵ سانتیمتر متغیر است. نوع میله ها باید به گونه ای استاندارد باشد. نمی توان عدد مشخصی برای وزن استاندارد نرده ها تعیین کرد اما باید بگونه ای طراحی شوند که بعداز اتصال برجای خود محکم بمانند و از همان ابتدا تکان نخورند. همچنین وزن بسیار زیاد درصورت شکستن ناگهانی قسمتی از گل نرده ها و افتادن آن روی قسمتی از بدن ،ممکن است باعث خطر جانی شود. جوشکاری نرده ها را جدی بگیرید و به هیچ عنوان برای کاهش هزینه، جوشکاری را به فرد کم تجربه نسپارید و یا خود اقدام به نصب نفرمایید. نرده راه پله باید از چندین قسمت به زمین پرچ شود و جوش میله ها و گل نرده ها باید محکم باشد. برای حفظ امنیت پس از تعیین جنس نرده راه پله مورد استفاده باید دارای میله های بافاصله مناسب باشد. فاصله بین تیرک ها نباید بیش از ۳۰سانت باشد.

safelco-nardeh-gerd (3)

بطوریکه کودکان نتوانند از ان عبور کنند ویاحتی سروگردن خودرا از بین میله هاعبور دهد. زیرا در اینصورت نرده خصلت حفظ امنیت خودرا از دست خواهد داد. ارتفاع مناسب نرده ها باید بیش از ۶۰سانتی متر باشند. از قطعات بسیار ظریف و جداشونده استفاده نشود (خطر خوردن قطعه توسط کودکان) اگر چشمی پله ها بیش از حد استاندارد بود، با استفاده از نرده های پر کننده بطور کامل پوشیده شود تاخطر سقوط کودکان از بین برود. محل جوش نرده راه پله حتما محکم باشد تا بتواند به عنوان یک تکیه گاه امن عمل کند (جای دست برای بالا و پایین آمدن افراد بخصوص کودکان وافراد مسن فراموش نشود) هدف از نصب نرده در راه پله، حفظ امنیت جانی میباشد.

safelco-nardeh-gerd (5)

در ادامه توضیحاتی راجع به متریالها خواهیم داد.

جنس نرده راه پله

۱-چوبی : چوب با ابعاد مورد نظر درکارگاههای نجاری تراشیده و برش داده میشوند و با اتصالات فلزی و چسب چوب و میخ و پیچ روی پله اجرا میشوند. از نظر بصری، نرده چوبی زیبایی خود را دارد اما به دلیل اینکه در این جنس از نرده، امکان آتش سوزی بالا میباشد و موجب خسارت جانی و مالی خواهد شد بنابراین از نظر آتش نشانی نرده ی استانداردی نیست و توصیه نمیگردد. در ادامه چند تصویر از نرده چوبی را مشاهده خواهید کرد.

safelco-nardeh-gerd (6)

در ادامه جزئیات نرده چوبی را مشاهده مینمایید.

staircase railing height code 6

۲-شیشه ای : دو نوع نرده شیشه ای سکوریت و لمینیت داریم. نرده های شیشه خور در دومدل تمام شیشه و ترکیبی عرضه میگردد .نرده های تمام شیشه در  طرح های  نوری، اکسپوز( رو کار) ، دفنی ، اسپیگت (خود ایستا) و فیکس پوینت   به همراه دو عدد شیشه ۵ ، ۸ یا ۱۰ میل سکوریت  لمینت شده  با Polyvinyl butyral پی وی بی های ۱٫۵۲ و ۰٫۷۶ میل ازشفافیت  امنیت ، ایستایی  و مقاومت بسیار زیادی برخوردار هستند.

safelco-nardeh-gerd (8)

safelco-nardeh-gerd (7)

نرده های تمام شیشه لمینت امکان اجرا تا ارتفاع ۱۵۰ سانتی متررا دارند که از استاندارد بین المللی  برخوردار است. این مدل نرده، مناسب برای اماکن عمومی پر تردد از قبیل  مجتمع های تجاری ، فرودگاه ها، ایستگاه های مترو،  بیمارستان ها ، دانشگاه ها و هتل ها میباشد. نرده های ترکیبی با شیشه ۱۰ یا ۱۵ میل سکوریت ، دایاموند شده عرضه میشود که مناسب برای ویلاها ، ساختمان های اداری و مسکونی ، نمای ساختمان ، تراس وحاشیه استخر است. در ادامه چندین تصویر از نرده شیشه ای اجرا شده در راه پله گرد را مشاهده خواهید کرد.

در ادامه جزئیات نرده شیشه ای را مشاهده مینمایید.

safelco-nardeh-gerd (18)

۳-فلزی : تنوع در این نوع نرده زیاد میباشد. مثل ورق فولادی ، آلومینیوم، استیل و … که در ادامه به صورت مفصل به شرح این نوع نرده ها و مقایسه باهم خواهیم پرداخت تا شما را جهت رسیدن به نرده مورد نظرتان راهنمایی کنیم.

safelco-nardeh-gerd (9)

۱-۳- ورق فولادی : در این نوع نرده ورقهای ۴ الی ۱۲ میل به عرض مورد نظر مشتری با توجه به طرح پله اجرا میگردد. اگر پله مستقیم بود احتیاجی به نورد ندارد در غیر این صورت اگر پله گرد بود با توجه به شعاع پله، ورق نورد میگردد. البته نرده ورق فولادی بیشتر برای فضاهای صنعتی کاربرد دارد. در صورتیکه برای پله ای با کاربری مسکونی اجرا گردد حتما با پوشش چوب یا رنگ و دیگر متریالها کاور خواهد شد البته به صورت اکسپوز هم قابل اجرا میباشد در این صورت باید دکوراسیون داخلی با سازه اکسپوز هماهنگ باشد. در ادامه چند تصویر از نرده ورقی که اجرا شده مشاهده خواهید کرد.

 

safelco-nardeh-gerd (2)safelco-nardeh-gerd (4)

۲-۳-آلومینیوم : آلومینیوم، فلزی نرم و سبک، اما قوی است، با ظاهری نقره‌ای – خاکستری مات و لایه نازک اکسایش که در اثر برخورد با هوا در سطح آن تشکیل می‌شود، از زنگ خوردگی بیشتر جلوگیری می‌کند. وزن آلومینیوم تقریبأ یک سوم فولاد یا مس است. ِ چکش خوار، انعطاف پذیر و به راحتی خم می‌شود. همچنین بسیار بادَوام و مقاوم در برابر زنگ خوردگی است. بعلاوه، این عنصر غیر مغناطیسی، بدون جرقه، دومین فلز چکش خوار و ششمین فلز انعطاف‌پذیر است.

safelco-nardeh-gerd (10)

 نرده آلومینیومی از نرده های جدیدی است که اخیرا جایگزین نرده های استیل و فولادی در اروپا شده است. ساختار نرده های آلومینیوم بدین گونه میباشد که آبکاری نمیشوند. یعنی روش تولید و براق شدن آلومینیوم بدین صورت است که آلومینیوم بصورت شمش تولید میشود و بعد از آن بصورت استوانه یا بیلت تبدیل میشود و در دمای ۴۰۰ درجه سانتی گراد که نرم و قابل انعطاف میشود توسط دستگاه پرس اکستروژن تزریق میشود و توسط قالبهای مختلف با اشکال مختلف که در داخل دستگاه قرار میگیرند مثل لوله ۵۰ یا پایه ۴۰ ، از دستگاه تزریق شده و به صورت ۶ متری برش میخورد و استرچ یا کشیده میشود و بعد ازآن داخل کوره های حرارتی یا اج شده و منیزیم آن میسوزد و از حالت نرم یا قابل انعطاف به صورت پروفیل سخت تبدیل میشود. بعد از آن وارد مرحله پلیش میشود و سطح لوله ها توسط دستگاه های پرداخت یا پولینگ پلیش شده و براق میشود و سپس برای تثبیت و ماندگاری براقیت لوله ها وارد وانهایی میشود که حاوی محلول های اسید سولفوریک۲۰% می باشد و به وسیله عملیات آندایزینگ ولتاژ برق یک سطح پوششی کامل بین ۸ تا ۱۵ میکرون آندایز روی لوله ها و قطعات به وجود میاورد و سطح آلومینیوم را از اکسید شدن به مدت ۲۰ تا ۳۰ سال حفظ میکند و مانع تغییر رنگ آلومینیوم یا خوردگی آن میشود، و به همین دلیل هیچ گاه نیازی به رنگ یا آبکاری نخواهد داشت، چون آبکاری برای آهن یا استیل یا فلزات دیگر به کار میرود.

مزایای نرده های آلومینیوم نسبت به سایر نرده ها:

۱-سبکتر بودن

۲-تنوع شکل و رنگ

۳-ماندگاری بیشتر

۴-همیشه قابل تعویض و بازیافت میباشد.

۵-هیچ گاه نیازی به رنگ کاری یا جوشکاری ندارد و نصب آن خیلی سریع انجام میشود. در نرده آهنی یا نرده فرفورژه نصب آن هم نیاز به جوشکاری دارد و هم رنگ کاری که  روند انجام آن علاوه بر امکان صدمه به پله ها و دیوارها مدت زیادی به طول می انجامد.

۶-یکی از مزایای نرده آلومینیوم نسبت به نرده استیل دوام و ماندگاری بیشتر این محصول در مناطق مرطوب میباشد.

۷-به آسانی با آب گرم قابل شستشو است و نیاز به هیچ تمیزکاری و نگهداری ندارد و به طور طبیعی مقاوم به خوردگی است.

آلومینیوم و بهینه سازی در مصرف انرژی : علاوه بر استحکام، دوام، زیبایی و مقاومت به خوردگی، مهمترین مزیت آلومینیوم، بازیافت آن می باشد. حفظ محیط زیست حفظ منابع انرژی و کاهش میزان اتلاف انرژی مهم ترین چالشهای عصر حاضر می باشند، انسان به دست خود با تولید انواع مواد مصنوعی و غیر قابل برگشت به چرخه طبیعت محیط اطراف خویش را آلوده ساخته است.

در ادامه به چند نوع از این محصول که در راه پله اجرا شده خواهیم پرداخت.

۱-نرده راه پله برنز طلایی : نرده آلومینیوم برنز باترکیب طلایی یا سیلوردر راه پله های با سنگ و فضای روشن مناسب میباشد و همچنین  ترکیب این رنگ با چوب جلوه خاصی به فضای منزل شما خواهد داد.

safelco-nardeh-gerd (11)

۲-نرده طرح چوب : طرح چوب (دکورال) : در شش رنگ بسیار متنوع گردویی ،فندقی ،عنابی ،راش ، بلوطی و سیاه و سفید میباشد.ترکیب این نوع نرده ها با رنگهای سیلور یا طلایی و شیشه  جلوه ای بسیار زیبا در فضای خانه ایجاد می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به کف پله مناسب با این نوع نرده میتوانید به مقاله کف پله چوبی مراجعه نمایید.

safelco-nardeh-gerd (12)

 

۳-نرده آلومینیومی سیلور و خشدار (براش) : نرده آلومینیومی تمام سیلور ( طرح استیل ) یا ترکیب سیلور با طلایی یا چوب برای راه پله های مسکونی ، مراکز اداری و تجاری مناسب میباشد. آلومینیوم رنگ سیلور یا نقره ای به دلیل خاصیت انعکاس نور ، در فضای بیرونی و نمای ساختمان مورد پسند بسیاری از طراحان ومهندسین معمار قرار میگیرد.

safelco-nardeh-gerd (13)

۴-نرده آلومینیوم طلایی : نرده آلومینیوم طلایی ، به دلیل دارا بودن  حداقل سختی لازم ، ماندگاری رنگ بسیار بالایی در هرنوع  شرایط آب و هوایی دارد و مناسب برای ویلا ها ، نمای ساختمان و داخل استخر میباشد.

safelco-nardeh-gerd (14)

۴-۱-نرده آلومینیومی طرح فرانسوی : نمونه ای از این طرح مشاهده مینمایید. این سازه مدل دومحور باکس با ابعاد خاص برای یک مجتمع تجاری واقع در منطقه ی اروند در جنوب کشور میباشد که نرده های این سازه، از جنس آلومینیومی فرانسوی میباشد.

safelco-nardeh-gerd (15)

۳-۳- استیل : استنلس استیل یا فولاد زنگ نزن آلیا‍ژی از فولاد است که از ۱۰٫۵ درصد یا بیشتر کروم و بیش از ۵۰ درصد آهن تشکیل شده باشد .استنلس استیل در دو گروه عمده خلاصه می شود :

safelco-nardeh-gerd (16)

۳-۳-۱-استنلس بگیر(جذب آهن ربا می شود):
این نوع استنلس از ۱۷ تا ۲۶ درصد کروم و مقدار کمی کربن تشکیل شده است که جذب آهن ربا می گردد:استیل نوع ۴۳۰ که با توجه به خواص آن برای محیط های مرطوب بالا و اسیدی مناسب نمی باشد.

۳-۳-۲-استیل نگیر(جذب آهن ربا نمی شود):
این نوع استیل از ۱۶تا ۲۶ درصد کروم، ۶ تا ۲۲ درصد نیکل و مقدار کمی کربن تشکیل شده است که جذب اهن ربا نمی گردد. استیل نگیر زنگ نمی زند و در مقابل رطوبت و حرارت مقاومت بالایی دارد.

مقایسه ی نرده آلومینیومی با نرده استیل :

اگر بخواهیم نرده آلومینیومی را با نرده استیل مقایسه کنیم، یکی از معایب کلی نرده های استیل نوع نصب آنهاست چرا که پس از مدت کوتاهی لق شده و نرده ها شل میشوند علت آن نیز این است که در نرده استیل فشار اصلی بر روی پیچ متری ۱۰ که قطر بسیار باریکی دارد ،میباشد و چون در نصب آن از بالا با فشار، سفت می شود قسمت دیگر پیچ که ۱۰ سانتی متر آن داخل پله یا زمین می باشد ،داخل چسب سنگ چرخیده و چون تحت فشار از نقطه بالا میباشد چسب سنگ از آن رها شده و به همین دلیل نرده پس از مدت کوتاهی دچار بازی و شل می شود که این موضوع در اغلب نرده های نصب شده استیل در مکانهای مختلف مشهود است. ولی در سیستم نرده های آلومینیومی، نوع نصب کاملآ متفاوت بوده و به جای پیچ متری از بولت ۲۰ برای پایه ها استفاده می شود، که از داخل ریل های پایه (بولت و پایه) به هم پیچ شده و به هیچ عنوان شل نمیشوند چون پایه دو جداره بوده و تحت فشار نیست . بولت داخل لوله ۴۰ دو جداره است و جداره داخلی قطر ۲۰ میباشد که داخل آن به صورت فیت قرار میگیرد. بنابراین این نوع نرده توصیه نمیگردد.

در این مقاله به سوالات ذیل پاسخ داده شد.

۱-نرده چیست؟

۲-نرده شامل چه اجزایی میباشد؟

۲-نرده باید شامل چه استانداردهایی باشد؟

۳-نرده از نظر جنس چند نوع میباشد؟

۴-مقایسه نرده با متریال های مختلف؟

 

1 thought on انواع نرده برای راه پله گرد(بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *