پروژه سینمای پردیس زندگی

پردیس-زندگی

پردیس زندگی 300x225 پروژه سینمای پردیس زندگی

پردیس زندگی یک مجموعه فرهنگی تجاری در منطقه ۵ تهران شامل ۵ سالن نمایش فیلم، تئاتر، مرکز خرید و رستوران است. در معماری این مجموعه آنچه که در اولین نگاه توجه را به خود جلب می کند تمرکز آشکار بر روی اشکال منحنی است. برای مثال شکل بیضی وار وید مرکزی، ستون های استوانه ای، پله های گرد رابط طبقات و حتی انحنای موجود در پایه های جان پناه اطراف وید مرکزی.

سینما پردیس زندگی 300x279 پروژه سینمای پردیس زندگی

وید بیضی شکل

پله حلزونی 1 300x162 پروژه سینمای پردیس زندگی

پلان قوسی 300x165 پروژه سینمای پردیس زندگی

انحنای پایه های جان پناه وید

در این مجموعه سالن های سینما در طبقه دوم واقع هستند. البته در این طبقه چند واحد تجاری و فضای عمومی هم وجود دارد که به واسطه اِلمان هایی از فضای اختصاصی سینما جدا شده اند تا امکان کنترل ورودی سینما فراهم گردد.

سینما5 300x225 پروژه سینمای پردیس زندگی

سینما4 300x225 پروژه سینمای پردیس زندگی

سالن های سینما و واحدهای تجاری طبقه دوم و تفکیک این دو فضا بوسیله پارتیشن

علاوه بر آن بالکنی راهرو مانند در ضلع جنوبی طبقه دوم مشتمل بر چند واحد تجاری بر فضای طبقه دوم مشرف است.
ورود به این بالکن باریک فقط از طریق ضلع غربی آن و با استفاده از دو دستگاه آسانسور و یا پله های اضطراری اصلی مجموعه صورت می گیرد و بجز این مسیر، راه دیگری جهت ورود یا خروج از بالکن در نظر گرفته نشده است. بدیهی است هر بازدید کننده که از منتهی علیه غربی بالکن وارد شده و جهت بازدید از واحدهای تجاری مستقر تا منتهی علیه شرقی می رود جهت خروج از بالکن بایستی تمام این مسیر را مجددا طی نموده تا دوباره به ضلع غربی بازگردد. این موضوع باعث بروز دو مشکل می شود. یک مسئله از بعد تجاری است که باعث کاهش انگیزه بازدیدکنندگان از حضور در بالکن و بازدید از واحدهای تجاری آن می شود که وضعیت فعلی و متروک و مهجور بودن این واحدها کاملا مؤید این موضوع است. مسئله دوم از بعد ایمنی است که در صورت بروز حادثه به طور اخص وقوع آتش سوزی در ضلع غربی بالکن بازدیدکنندگان در بالکن گیر افتاده و دسترسی به راه خروج را از دست می دهند. که این موضوع اخیرا مورد توجه سازمان آتش نشانی ناحیه قرار گرفته و پیگیری ایشان منجر به تصمیم مدیریت مجموعه به احداث یک مسیر خروجی در منتهی علیه شرقی بالکن به عنوان پله فرار شده است.

راه 1 300x261 پروژه سینمای پردیس زندگی

در ابتدا موقعیت فضاها را به کمک پلان و تعدادی عکس از محل به اطلاع می رسانیم.

پلان سینما 1 300x225 پروژه سینمای پردیس زندگی

یکی از شرکت هایی که جهت ارائه خدمات مشاوره و طراحی و تولید پله از طرف مجموعه پردیس زندگی مورد انتخاب واقع شد شرکت سافلکو بود. متعاقب تماس نماینده مجموعه پردیس زندگی با دفتر مهندسی شرکت سافلکو کارشناس شرکت در محل حضور یافت تا ضمن برداشت اندازه ها و عکاسی از عوارض محیطی جهت طرح در جلسه واحد فنی خواسته ها و نکات موردنظر کارفرما را نیز دریافت و ثبت نماید. پس از ارائه گزارش بازدید موارد زیر آشکار گردید.
– پله مورد نظر بایستی علاوه بر برآوردن نیازهای کاربردی دارای هماهنگی و زیبایی بصری باشد، بنابراین از نظر هماهنگی با محیط اطراف بایستی دارای اِلمان های منحنی شکل و از دید زیبایی بصری نیز بایستی دکوراتیو باشد پس پاسخ سوال اصلی تا حدی آشکار می شود که ما نیاز به یک پله گرد دکوراتیو داریم.
– پله بایستی به گونه ای طراحی شود که ضمن برقراری ارتباط بین منتهی علیه شرقی بالکن فوقانی و تراز طبقه دوم مسیر دسترسی مهمانان سینما به سرویس های بهداشتی را مسدود ننموده و همچنین بتوان پس از نصب پله مسیر مناسبی را جهت تهیه و کنترل بلیط به گونه ای طراحی کرد که استقلال فضای سینما از فضاهای عمومی مجموعه تضمین گردد.

سینما2 225x300 پروژه سینمای پردیس زندگی

بلیط سینما 1 300x129 پروژه سینمای پردیس زندگی

با در نظر گرفتن موارد فوق ۵ طرح جهت ارائه پیشنهاد به کارفرما تهیه و در اختیار ایشان قرار گرفت. این طرح ها دارای ویژگی های زیر هستند که به کارفرما توضیح داده شد.

پلان پله گرد1 1 300x131 پروژه سینمای پردیس زندگی

پلان پله گرد2 300x128 پروژه سینمای پردیس زندگی

پلان پله گرد3 2 300x295 پروژه سینمای پردیس زندگی

کانسپت در طرح­های «۱» و «۳» چشم می ­باشد. در واقع با توجه به رابطه سینما و چشم این ایده در نظر گرفته شده است. دو طرح با شعاع­های متفاوت نسبت به مرکز ستون، که در طرح «۳» با همان شعاع به زیر سقف طبقه دوم ادامه یافته.

در طرح «۲» بیشتر سعی بر این بوده که فضای بازتری داشته باشیم و تنها یک راه بین وید و مسیرِ به سمت سالن نمایش باشد. عکسِ این مورد در طرح «۴» می­باشد که فضای انتظار سالن بیشتر از فضای تهیه بلیط است.

پس از بررسی هایی که توسط کارفرما صورت گرفت و در کنار مشاوره هایی که در چند نوبت چه به صورت حضوری و چه به صورت تلفنی انجام شد طرح شماره «۵» جهت اجرا مورد تایید قرار گرفت. دلایل اصلی کارفرما جهت انتخاب این طرح بیشتر حول و حوش نحوه قرارگیری کانترهای فروش و میز شخص کنترل کننده بلیط و همچنین سهولت دسترسی به سرویس بهداشتی بود و در واقع جنبه های کاربردی پله برای ایشان از اهمیت بیشتری برخوردار بود. در ضمن از میان طرح های پیشنهادی جهت رسیدن به حداکثر هماهنگی با ویدهای قوسی شکلی که از پیش در مجموعه به عنوان رابط طبقات تعبیه شده بودند، مدل پله دو محور باکس جهت پیاده سازی طرح شماره «۵» پیش بینی گردید.

اجرای پله گرد 300x225 پروژه سینمای پردیس زندگی

پس از عقد قرارداد و در مرحله تولید و نصب توجه به چند نکته اهمیت داشت.
– انتقال سازه تولید شده به صورت یک تکه به طبقه دوم مجتمع پردیس زندگی امکان پذیر نبود. این امر به دلیل وزن زیاد سازه و محدودیت ابعاد راه پله های دسترسی و عدم امکان استفاده از جرثقیل در محوطه بود. بنابراین سازه تولید شده بایستی پس از مونتاژ مجددا به دو یا سه قطعه تقسیم می شد تا این قطعات دوباره در محل نصب به یکدیگر متصل شوند.
– محل های اتصال پی به سازه ساختمان زیر پوشش نازک کاری های صورت گرفته قرار داشت. این نازک کاری ها در اتصال فوقانی به صورت صفحات کامپوزیت بود (قابلیت جدا کردن و وصل مجدد داشتند) در اتصال تحتانی به صورت کاشی های سرامیکی به ابعاد ۶۰*۶۰ بودند که به گفته کارفرما تهیه مجدد آن ها به صورت مشابه مشکل بوده و در نتیجه ایشان علاقه ای به تخریب آن ناحیه جهت دسترسی به عرشه اصلی نداشتند و با توجه به اینکه مسئولیت تامین تکیه گاه با خود ایشان بود تصمیم به نصب صفحات اتصال بر روی سرامیک گرفتند که به هر حال مورد تایید کارشناسان شرکت سافلکو نبود.

کف پله 300x185 پروژه سینمای پردیس زندگی

– مورد بعدی محل پروژه بود. ساختمان مذکور در شرایط بهره برداری قرار داشت که باعث بروز چالش های دیگری شد. واضح ترین آن ها آسیب های احتمالی است که هنگام مراحل نصب ممکن است به تزئینات و نازک کاری های ساختمان وارد شود که این آسیب ها ممکن است جبران ناپذیر باشند. آسیب هایی حاصل از برخورد سازه های پله به کف و یا دیوارها و یا سایر عوارض اطراف محل نصب پله از جمله مهمترین این خطرها برخورد سازه به جانپناه اطراف وید مرکزی و یا حتی سقوط کل سازه از ارتفاع زیاد بر روی سقف کافی شاپ مرکزی مجتمع.

سینما3 300x225 پروژه سینمای پردیس زندگی

– مسئله دیگر ناشی از بهره برداری ساختمان، تقاضای کارفرما مبنی بر عدم تعطیلی سانس های سینما بود که این خود بدان معنی بود که نصب سازه نبایستی در ساعات فعال شبانه روز صورت گیرد. بدین ترتیب ساعت ۱۲ نیمه شب تا ۶ صبح روز بعد کلیه مراحل نصب توسط تیم صورت گرفت.

مطلب دیگری که گفتنش خالی از لطف نیست اجرای کف پله هاست. در ابتدا با وجود تذکرات واحد فنی شرکت سافلکو مبنی بر استفاده از سینک در کف پله ها، کارفرما به لحاظ اقتصادی بودن پروفیل با این پیشنهاد موافقت نکردند اما پس از بازدید از پروژه ی دیگری که آن را به صورت سینک اجرا کرده بودیم (پروژه سرای محله شهر زیبا در باکری) با این اجرا برای کف پله ها با ورق ۲ میلی متر موافقت کردند. این ورق ۲ میلی­متری علاوه بر استحکام و ممانعت با پیچش باعث زیبایی و نمای بهتر زیر پله می­شود. در ادامه جزئیات و تصاویر سینک کمک بیشتری به درک مطلب می­کند.

کارفرما متعاقبا با تغییر طرح، خود اقدام به اجرای ناقص این پیشنهاد کردند.

پلان پله 3 300x101 پروژه سینمای پردیس زندگی

 

اجرای پله گرد 1 300x194 پروژه سینمای پردیس زندگی

 

پروژه: سالن پردیس سینمایی زندگی

سایت پروژه: تهران – منطقه ۵ – بزرگراه کاشانی – بلوار اباذر – مجتمع سینمایی پردیس زندگی – طبقه دوم

نماینده کارفرما: آقای مهندس رحمانی

طراح: مهشاد کیانی

تاریخ نصب: ۱۳۹۵٫۱۰٫۱۲

تصاویر تکمیلی تر متعاقبا در همین وبلاگ ارائه خواهد شد.

زندگی را ورق بزن، هر فصلش را خوب بخوان، با بهارش برقص، با تابستان بچرخ، در پاییزش عاشقانه قدم بزن، با زمستانش بنشین، و چایت را به سلامتی نفس کشیدنت بنوش

افزودن یک دیدگاه