پله گرد اکسپوز

پله گرد اکسپوز

پله گرد اکسپوز ترکیب شده با فضای مدرن چگونه امکانپذیر خواهد بود؟

در این مطلب میخوانیم :

ترکیب پله پیچ با پله مستقیم

ترکیب مدلهای اجرایی در پله ها

بررسی نمونه ای، پله ترکیبی گرد و مستقیم

ترکیب فضای مدرن و صنعتی با پله گرد اکسپوز

1

این نوع پله مطرح شده در این مقاله، شامل سه مدل گرد ،مستقیم و ترکیبی میباشد.  اینکه چه زمانی از این سه مدل در فضای خود استفاده کنید، نیاز به بررسی ابعاد فضای داخلی و همچنین محل دیوارها، بازشوها و محل شروع و پایان پله دارد. اجرای هر دو پله به طور جداگانه هم در فضاهایی با ابعاد کوچک و هم با ابعاد بزرگ امکانپذیر میباشد. گاهی اوقات در طراحی پله ها به دلیل محدودیت در محل ورود و خروج پله، و همچنین کوچک بودن ابعاد وید، امکان اجرای پله به صورت کاملا گرد امکانپذیر نمیباشد. بنابراین با توجه به خواسته ی مشتری در گرد بودن پله ،بهترین انتخاب، دراین فضاها با ابعاد کوچک،  میباشد. البته همیشه کوچک بودن فضای وید دلیل بر طراحی پله به صورت ترکیبی نمیباشد. گاهی اوقات این امر سلیقه ای میباشد. مدلهای پله دکوراتیو شامل دورلوله یا پله پیچ، دور لوله برش خورده، دومحورورق، زیرمحور، دومحورباکس، زیرمحوردوبل، تک محور کنسولی از داخل، تک محور کنسولی از خارج و تیرآهنی میباشد. پله های مدل دورلوله و دور لوله برش خورده بصورت گرد میباشند ولی مابقی مدلها هم میتواند بصورت گرد و هم بصورت مستقیم  اجرا گردد.  ترکیب مدل اجرایی پله ها بیشتراوقات با مدل دورلوله (پله پیچ) و پله دومحورورق است. درادامه تصویری از نمونه پله ترکیبی بصورت دورلوله و دومحورورق را مشاهده میفرمایید. دراین بنا به دلیل محدودیت در محل شروع و خروج پله تقریبا نصف بیشتر پله بصورت گرد میباشد و مابقی به صورت مستقیم طراحی و اجرا شده است.

در ادامه پله های ترکیبی دیگری مشاهده خواهید کرد که در موردشان توضیح خواهیم داد.

2 3

در تصویر بالا یک مدل پله ترکیبی گرد و مستقیم را مشاهده میکنید که مدل دومحورباکس اجرا شده است.درامتداد باکس های موجود دردو سمت پله تا ارتفاع ۸۰ سانتیمتر نرده ایجاد شده که با توجه به رنگ دیوارها و سقف، با رنگ سفید رنگ آمیزی شده و کف پله ها با چوب پوشیده شده که دقیقا همرنگ و هم جنس کفپوش راهرو در کف زمین میباشد. در این طرح به دلیل وجود یک راهرو در سمت راست زیرپله، باید سازه به گونه ای طراحی میشد که فضای کافی برای رفت و آمد وجود داشته باشد و سرگیر یا سرترس نشود. بنابراین شروع پله از وسط راهرو در نظر گرفته شده که امکان رفت و آمد و حتی جابه جایی وسایل به داخل راهروی موجود امکانپذیر باشد که به صورت مستقیم طراحی و اجرا شده است. اگر میخواستیم پله گرد در این ابعاد طراحی و اجرا کنیم یا سرگیر میشد یا ابعاد پله از حالت استاندارد خارج میشد و یا قابلیت عبور وسایل خانه از این جا به داخل فضای زیرپله نبود. در مورد اطلاع از استاندارد های پله میتوانید به صفحه ضوابط راه پله گرد مراجعه نمایید. بنابراین پله ترکیبی متشکل از قسمت گرد و مستقیم مناسبترین طرح برای این وید میباشد. نرده ی این پله با چوب یا فلز یا پلاکسی گلاس میتواند به شکل موجود اجرا گردد که البته این موضوع بستگی به بودجه و تمایل مشتری جهت تکمیل پله دارد. گرچه باید توجه کنید که عناصر موجود در ساختمان که پله را نیز شامل میشود، هر چه سبکتر باشد در مقابل زلزله مقاوم تر خواهد بود.

در اینجا پله های ترکیبی دیگری را مشاهده میفرمایید.

5 4

در ادامه به معرفی یکی از شرکتهای معماری به همراه پروژه ای که طراحی و اجرا کرده ،میپردازیم . دلیل معرفی این شرکت طراحی و تولید پله ترکیبی دورلوله و دومحورورق میباشد که به صورت اکسپوز اجرا شده است .

6

شرکت  gerstner توسط شخصی به نام Ronny Gerstner در سال ۱۹۷۵ تاسیس شده است. این شرکت در حیطه ی مسکن سازی به صورت شخصی، پروژه های تجاری و طراحی داخلی لوکس فعالیت می کند. در سال ۲۰۰۴ شرکت  gerstner تحت یک مشارکت جدید بازسازی شد که در این تغییر لی هی و دین گرستنر به GA پیوستند. فلسفه طراحی دراین شرکت، خلق محیطهایی با ویژگی عملکردی و زیبایی شناختی در آمیخته که همراه با رویکرد انعطاف پذیری در طراحی میباشد.

شرکت  gerstner به عنوان یک کسب و کار خانوادگی، با مشتریان و همکارانش، گفتگوهای مداوم را برای ایجاد ساختار برای یک فرایند طراحی مدرن هدایت می کند. همچنین یک فرآیند کامل از طرح اولیه با توجه به اسناد ساختمانی، طراحی داخلی نهایی را در حین نظارت بر ساخت و ساز طرح مورد نظر با پیمانکاران در یک پایگاه، روزانه ارائه می دهند. Ronny Gerstner معمار داخلی با بیش از ۴۵ سال تجربه و بیش از ۸۰ پروژه است. او شریک اصلی و بنیانگذار GA است. او ۳۵ سال پیش این دفتر را تاسیس کرد و از آن زمان به طراحی و ساخت تمام پروژه های اداری نظارت می کند. دین گرستنر – پس از مطالعه معماری در دانشکده معماری آریل، در سال ۲۰۰۴ به GA پیوست. امروز او شریک، مدیر دفتر و ناظر پروژه است. دین مسئول نظارت بر بسیاری از پروژه ها در دفتر و همچنین طراحی آنها است. او دارای دانش فراوان در طراحی نورپردازی و برق است و از سمینارهای سراسر جهان پیروی می کند.

ش

هرچند که نوآوری از طریق یک روند تحقیق و آزمایش با مواد و تکنولوژی جدید در معماری و ساختمان سازی همراه میباشد و با استفاده از مدلهای ساده به صورت سه بعدی، انیمیشن های کامپیوتری و همکاری با رشته های مختلف ، خدمات و امکانات جدیدی را برای استفاده در فضای معماری به مشتریان ارائه می دهند.

تصویری که مشاهده میکنید مربوط به یکی از پروژه های این شرکت میباشد که در ادامه توضیحات بیشتری راجع به این پروژه خواهیم داد.

7

פארק צמרת ב תל אביב בנייני צמרת אביב נדלן דירות

این پروژه واقع در شهر تل آویو واقع در آپارتمان نام است . یک خانه معاصر با عناصر صنعتی طراحی و اجرا شده است.

توضیحات توسط  Gerstner(طراح و مدیر شرکت سازنده این پروژه ):

این خانه ی دوبلکس در قلب برج های مسکونی در تل آویو برای یک زن و شوهر جوان با بچه ای کوچک طراحی شده است. آنها میخواستند یک فضای باز بزرگ داشته باشند و مرزی بین قسمت خصوصی (خواب و سرویس ) و قسمت عمومی (آشپزخانه و اتاق نشیمن و پذیرایی) نباشد.

9

عنصر اصلی که بهتر است بگوییم بازیگر اصلی در این بنا پله های فلزی است که بین دو فضای عمومی و خصوصی اجرا شده  که دید را به شهر امکانپذیر کرده و در عین حال مثل یک دستبند دو طبقه را به هم وصل کرده که به عنوان عنصر جداکننده اجرا شده است. تصمیم به استفاده از پله اکسپوز، روشی خلاقانه و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه میباشد. تیرهای آهنی که در سقف تعبیه شده و وجود یک دیوار پانل بتونی که در معرض دید قرار دارد باعث ایجاد یک فضای کاملا مدرن و شهری شده است. مساحت این آپارتمان حدود ۹۰ مترمربع است.

10 11

با هدف بهره بردن بیشتر از فضای خانه، پله به صورت ترکیبی (گرد و مستقیم )طراحی شده است. همانطور که مشاهده میکنید دکوراسیون در این فضا ساده میباشد و از طیف دو الی سه رنگ برای دکوراسیون داخلی بهره برده اند که این سادگی و در عین حال مدرن بودن را دوچندان کرده است. پله که نقش اصلی را ایفا میکند هم باید به گونه ای طراحی و اجرا شود که ضمن داشتن حال و هوای ساده ، هماهنگی و خوانایی با یک فضای شهری، مدرن را حفظ کند.

12 13

بنابراین با توجه به توصیفات فضایی در این پروژه، پله مدل دومحورورق انتخاب مناسبی میباشد. البته همانطور که در مقاله مناسب ترین را انتخاب کنید اشاره کردیم، تکمیل پله جزئی مهم در پله میباشد که اگر به درست ترین شکل ممکن و هنرمندانه این امر صورت نگیرد پله شما که مجسمه ای زنده در فضای خانه میباشد به بدترین شکل ممکن به نظر خواهد آمد و تمام زحمتهای شما در ارتباط با هماهنگی در فضای خانه و دکوراسیون و معماری ساختمان و هزینه ای که صرف شده را از بین خواهد برد و چهره ای زشت به خانه ی شما میدهد. پله اکسپوز در اینجا با وجود اینکه فلز یک چهره خشن دارد ولی فضا را کاملا ظریف، ساده و مدرن نشان داده  که از نقاط قوت این خانه میباشد. پنکه سقفی هم به رنگ تیره در نظر گرفته شده که هارمونی رنگ و دکوراسیون پله با فضای اطرافش را کاملا حفظ کرده است.

15 14

دکوراسیون فضای عمومی در طبقه همکف (مقاله نام گذاری طبقات را بخوانید)از طیف رنگ سفید به سمت سیاه پیش رفته که در بین این طیف کمی رنگ کرم و قهوه ای به چشم میخورد که به صورت خیلی هنرمندانه دیده میشود. برای ایجاد همخوانی فرم و رنگ پله اکسپوز در این فضا، با دکوراسیون و معماری اطرافش، از شیشه های سرتاسری با فریم هم رنگ پله استفاده شده است. همچنین روی دیوار بتنی پشت پله تلویزیون نصب شده است. در صورتی که  تصویر بعدی مربوط به اتاق کودک این خوانواده میباشد که از رنگ تیره ی طبقه همکف هیچ خبری نیست و بیشتر با رنگ قرمز و سفید اجرا شده است. به دلیل وجود کودک خردسال در این خانه باید ایمنی در طراحی فضا به خصوص پله رعایت گردد.

16

 

به همین دلیل نرده در این پله را به صورت ورقی اجرا کرده اند به گونه ای که نوار محیطی سازه را امتداد داده اند که در عین سادگی و خشنی بسیار مدرن دیده میشود که ایمنی را بالا برده و خطر سقوط  کودک از بین نرده ها را از بین برده است.

18

مانند هر عنصر، مبلمان و یا فضای خانه، پله ها هم یک نماینده عالی از طعم و شخصیت هستند. در واقع پله به عنوان معرفی شخصیتی که آنرا ایجاد کرده دارای شخصیت میباشد. به عنوان مثال، این طرح، با توجه به فضای اطرافش، شخصیت خاصی دارد. زیرا دکوراسیون آن از الگوهای تزئینی سبک خاصی، پیروی می کند، بخشی که در داخل این پله مارپیچ است، با طرح بسیار خاصی که دارد، نشان دهنده خلق و خوی کسانی است که در همین محل زندگی می کنند. این ها افرادی برون گرا، مدرن، جوان با انعطاف پذیری بالا هستند.

همانطور که در تصویر مشاهده میفرمایید پله مدل دومحورورق به صورت اکسپوز تکمیل شده و فقط با رنگ و نقاشی پوشانده شده که پله را به یک پله اکسپوز مدرن تبدیل کرده و فضای زیر پله را با قلوه سنگهای سفید رنگ پر کرده اند که جلوه ای خاص و منحصر بفرد به پله و فضای اطرافش بخشیده است. این پله توسط شرکت ترکیه ای IRMAK İNŞAAT طراحی و اجرا شده است. این شرکت در سال ۲۰۰۰ تاسیس شده و خدماتش با پروژه های مختلف نظامی ناتو آغاز شده است. بسیاری از بیمارستان ها، پایگاه های نظامی، پل ها، جاده ها، کارخانه ها، سیلوهای دانه و غیره در داخل ترکیه و خارج از آن جزء رزومه ی کاری این شرکت میباشد. این شرکت در سال ۲۰۰۵، وارد بخش مسکن شد و تلاش کرد طراحی های خود در پروژه های جاری را بر اساس ترکیب تمام نوآوری های تکنولوژیکی با دانش مهندسی ،در راس ایده ها، طراحی ها و برنامه کاری خود قرار دهد.Bodrum Loca – Türkbükü، Yalıkavak and Tio Therapia – Tarabya؛ برخی از پروژه های شرکت ایرماک است که در زمینه مسکن میباشد.

ب

در ادامه توضیحاتی بیشتر راجع به پله ای که توسط این شرکت طراحی و اجرا شده خواهید خواند. نرده این پله هم مثل (پروژه اجرا شده توسط شرکت (Gerstner تا ۸۰ سانتیمتر امتداد داده شده و کف پله ها با ورق که به رنگ سفید نقاشی شده، اجرا شده است. در انتهای پله که به طبقه بالا ختم میشود در قسمت شعاع داخلی اگر توجه کنید برای اینکه فرم نرده این قسمت حفظ شود مابقی قسمتی که باز است را با نرده شیشه ای اجرا کرده اند.در این پروژه اجباری دراجرای نرده قسمت وید و پله با یک متریال دیده نشده و این نشان میدهد که گاهی پله در بنا میتواند به عنوان یک مجسمه و اثر هنری با متریالی متفاوت از مابقی متریالهای ساختمان اجرا گردد که میتواند به عنوان یک نقطه عطف جدا از مابقی فضا نشان داده شود. در اینجا طرح های گرافیکی روی قسمت داخلی پله نقاشی شده که این پله را جوان پسند و بیش از پیش خاص و مدرن نشان میدهد. نقاشی پله جزء ارزانترین و به صرفه ترین کار جهت تکمیل سازه میباشد که حتما باید با توجه به دکوراسیون و حال و هوای فضای اطراف پله با توجه به مدل اجرایی آن انجام شود. البته ارزان بودن رنگ و نقاشی پله از فاخر بودن پله نمیکاهد بلکه آنرا با آخرین مد روز به نمایش خواهد گذاشت و شخصیتی خاص به پله و فضای اطرافش القا خواهد کرد. کف پله ها در این سازه بصورت فلزی و ظریف اجرا شده که نقاشی ها تا روی کف پله ها نیز ادامه پیدا کرده و باعث شده پله  کاملا یکپارچه و خاص دیده شود. نقاشی های این پله، راه رفتن روی آنرا برای افراد، هیجان انگیز کرده است.

در نتیجه با در نظر گرفتن خصوصیات سنی و روحی افراد و همچنین حفظ ایمنی و با در نظر گرفتن آخرین مد روز میتوان پله ای بصورت اکسپوز را پیشنهاد داد که هم مقرون به صرفه است و هم زمان کمتری تا بهره برداری از آن نیاز خواهید داشت.

20

در بررسی نمونه ای دیگر از پله  اکسپوز به پروژه ای واقع در فرانسه خواهیم پرداخت. این پروژه مربوط به بازسازی چاپخانه ای مربوط به سال ۱۹۸۷ میلادی میباشد که توسط مدیران پروژه کابینه Jean-Jacques ORY و وینسنت اسکالیر، معمار مدرن بازسازی و تبدیل به فضای مسکونی شده است.

 

22 21

ابتدا به توصیف فضای داخلی خواهیم پرداخت و در نهایت سازه ای که به صورت اکسپوز اجرا شده را تحلیل و بررسی خواهیم کرد. نمای خارجی ساختمان همچنان سبک قدیمی خود را حفظ کرده است. فضای وسیع و یکپارچه داخل که با رنگ سفید پوشانده شده با پنجره های بزرگ اجازه داده تا اشعه ی خورشید به فضای داخل سرازیر شود و فضا را بیش از پیش بزرگتر جلوه دهد. دیوار های سفید با پنجره هایی که دارای فریم های سیاه فلزی است در اینجا یاد آور فضاهای صنعتی قدیمی میباشد. مساحت این فضا تقریبا ۱۵۵ مترمربع میباشد. دکوراسیون داخلی در این فضا از تلفیق مبلمان در زمان معاصر و تابلوهایی روی دیوار به مانند دکور یک صحنه تئاتر مدرن میباشد. پله  اکسپوزی که در اینجا مشاهده مینمایید به صورت پله پیچ (دورلوله ) طراحی و اجرا شده است که معمار این پروژه جهت ایجاد هماهنگی بین فضا و سازه چند ستون فلزی از جنس سازه فلزی ایجاد کرده و به صورت خام و اکسپوز در وسط فضا کار گذاشته است و در ادامه آویزهایی با همان جنس سازه فلزی از سقف به صورت نامنظم و معلق رها شده که فضایی مدرن و خاص را ایجاد کرده است. نرده این پله پیچ با ورق و لوله اجرا شده است.

23

برای ایجاد هارمونی و هماهنگی در متریال بکار رفته در این پروژه تیرهای فلزی در سقف کار گذاشته شده که چرخش دید را از پله به قسمتهای دیگر این ساختمان میبرد. در گوشه ای دیگر از فضای داخلی، یک پله L شکل با مدل دومحورورق اجرا شده که با کفپوش چوب و نرده هایی ظریف به صورت اکسپوز در کنار فضای آشپزخانه اجرا شده است. در این ساختمان بیشتر فضای صنعتی ،مدرن را مشاهده میفرمایید که با مبلمان معاصر تکمیل شده و سبکی جدید در نوع خودش ایجاد کرده است.

24 25

در نتیجه با ترکیب سبکهای مدرن و صنعتی و تکمیل آن با مبلمان مدرن و اجرای پله ای به صورت اکسپوز میتوانید به فضایی خاص و یونیک دست پیدا کنید. اگر شخصیتی برون گرا و خاص دارید و طرفدار دکوراسیونهایی با شکل و شمایل غیر استاندارد و عجیب و غریب میباشید این سبک را امتحان کنید. این نمونه ای از تلفیق سبک مدرن و صنعتی و اکسپوز است. نقاشی و رنگ آمیزی پله میتواند هزینه را در قسمت تکمیل پله پایین بیاورد. قطعا با این نمونه ایده های متفاوت دیگری به ذهنتان خواهید رسید و به شما در جهت رسیدن به سبکی که مد نظرتان هست کمک  زیادی خواهد کرد.

26 27

بطور خلاصه در این مقاله به سوالات ذیل پاسخ دادیم :
۱- پله ترکیبی گرد و مستقیم در کدام فضاها قابل اجراست؟
۲ -آیا تولید پله ترکیبی با دو مدل اجرایی امکانپذیر میباشد؟
۳ -آیا تکمیل پله با کمترین هزینه امکانپذیر است؟
۴ -آیا تلفیق پله اکسپوز در فضای مدرن و صنعتی امکانپذیرمیباشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *