پله گرد بتنی، هزینه اجرا و چالشهای آن

پله گرد بتنی، هزینه اجرا و چالشهای آن

آیا باید پله گرد بتنی اجرا کنیم یا خیر؟

پله گرد بتنی یکی از انواع اجرای پله گرد است. اما چرا چنین نوع اجرایی انتخاب می شود؟ دو دلیل عمده وجود دارد. دلیل اول مسایل اقتصادی و دلیل دوم اجبار معماری است. البته دلیل اول رایج ترین علت اجرای پله بتنی است. اما آیا پله گرد بتنی واقعا ارزانتر است؟

 

اگر بعد از مطالعه این مطلب قصد تهیه انواع پله گرد را دارید می توانید
جهت دریافت مشاوره رایگان 
شامل بازدید و ارائه نقشه پیشنهادی
با کارشناسان ما تماس بگیرید.

هزینه اجرای پله گرد بتنی

هزینه های آشکار اجرای پله بتنی به دو قسمت تقسیم می شود. هزینه مصالح و هزینه اجرا. در مورد اینکه چرا می گوییم «هزینه های آشکار» در ادامه توضیح خواهم داد. اما هزینه مصالح.

در حال حاضر (شهریورماه ۱۴۰۰) بتن در مقایسه با فولاد مصالح ارزانتری است. از طرف دیگر وزن مصالح بکار رفته در پله های بتنی بسیار بیشتر است. حداقل در مقایسه با معادل فولادی آن. درنظر داشته باشید که اصولا پله گرد بتنی هم باید مصلح به فولاد باشد. پس همچنان هزینه فولاد هم باید درنظر  گرفت. مجموعا اگر پله بتنی به درستی طراحی و محاسبه شود. مصالح بکار رفته در آن اگر گرانتر از معادل فولادی آن نشود کمتر هم نخواهد بود.

دستمزد اجرای یک دستگاه سازه بتنی پله گرد در حال حاضر در بازار ایران از حدود هشت میلیون تومان آغاز می شود. بسته به نوع قالب بندی و کیفیت اجرا و مشخصات پله این مقدار می تواند افزایش یابد.

در مجموع هزینه اجرای اسکلت یک دستگاه پله گرد بتنی در این ایام در بازار ایران از حدود بیست میلیون تومان آغاز می شود. و این تقریبا معادل است با هزینه یک دستگاه پله گرد دکوراتیو دومحور ورق فولادی درجه یک.

بنابراین پله گرد بتنی چندان هم ارزانتر نیست.

هزینه های پنهان پله گرد بتنی

پله بتنی نسبت به سایر روشهای اجرا هزینه های پنهانی هم خواهد داشت. همانطور که توضیح خواهیم داد اجرای اسکلت پله گرد بتنی بسیار زمان بر است. و در پروژه های ساختمانی واقعا وقت طلاست. تاخیر زیاد در یک مرحله از کار می تواند هزینه های زیادی را به پروژه تحمیل کند. اجرای صحیح تمام مراحل اسکلت پله گرد بتنی تا زمان بهره برداری حدود سه هفته زمان می برد. و با توجه به گستردگی فضای کاری مورد نیاز در این مدت در انجام سایر امور هم اختلال بوجود خواهد آمد.

در برخی از روشهای اجرای پله گرد بتنی، قالب بندی با استفاده از مصالحی مانند آجر صورت می گیرد. هزینه این مصالح نیز در نهایت به هزینه های پنهان اجرای پله گرد اضافه می شوند.

در مقایسه، تولید اسکلت پله های گرد فولادی اغلب در کارخانه صورت می گیرد. زمان لازم برای نصب یک پله گرد فولادی در کارگاه ساختمانی حداکثر یک روز است. و بلافاصله قابل استفاده خواهد بود.

مشکلات فنی پله گرد بتنی

پله های گرد بتنی دقت هندسی پایین تری دارند

به خاطر طبیعت اجرا از جمله دشواری نصب قالبها در هندسه صحیح،  استفاده از قالبهای غیر استاندارد، حرکت ناخواسته قالبها چه هنگام قالب بستن و چه هنگام بتن ریزی پله های بتنی از نظر ابعاد هندسی دارای تلورانسهای خطایی بسیار بالاتر از معادل فولادی خود هستند.

در تصویر زیر در طبقه زیرین خروج خطوط پله را از مرکز چرخش و اعوجاج کف پله ها را به وضوح می توان دید. این موضوع با خطوط قرمز نشان داده شده اند.

خطای هندسی پله گرد بتنی
خطای هندسی پله گرد بتنی

پله های گرد بتنی پر دردسر هستند

تصاویر زیر را ببینید

 

قالب بندی پله گرد بتنی تصویر اول
قالب بندی پله گرد بتنی تصویر اول
قالب بندی پله گرد بتنی تصویر دوم
قالب بندی پله گرد بتنی تصویر دوم
قالب بندی پله گرد بتنی تصویر سوم
قالب بندی پله گرد بتنی تصویر سوم
قالب بندی پله گرد بتنی تصویر چهارم
قالب بندی پله گرد بتنی تصویر چهارم
قالب بندی پله گرد بتنی تصویر پنجم
قالب بندی پله گرد بتنی تصویر پنجم

از تصاویر کاملا مشخص است که حواشی اجرای پله بتنی در کارگاه ساختمانی چقدر زیاد است. بی نظمی بلند مدت. تداخل با سایر فعالیتهای کارگاه ساختمانی و هدر رفت مصالح فقط گوشه ای از دردسرهای اجرای اسکلت پله گرد بتنی است.

پله های گرد بتنی تقریبا غیر قابل اصلاح هستند

در اجرای پله های بتنی اگر هر زمان پس از بازکردن قالبها متوجه شوید که اشتباهی رخ داده. مثلا قالبها به شدت جابه جا شده اند و یا تغییری در کف سازی طبقات صورت گرفته. تقریبا تنها راه اصلاح پله تخریب کامل آن و اجرای مجدد است. اصطلاحا بتن را نمی توانید ببرید و دوباره بدوزید. اجرای پله بتنی یک مسیر یکطرفه است. تصویر زیر نمونه ای از اجرای غلط اسکلت پله گرد بتنی است که ناچارا جهت اصلاح شیب از آجر چینی پر حجم و سنگین استفاده شده است.

اصلاح پله گرد بتنی با آجرچینی پر حجم و سنگین
اصلاح پله گرد بتنی با آجرچینی پر حجم و سنگین

.

پله گرد بتنی بار زیادی به ساختمان تحمیل می کند

وزن پله های بتنی به خودی خود بسیار زیاد است. این وزن زیاد ضرب در فاصله مرکزثقل پله تا محل تکیه گاهها یعنی لنگر پیچشی فراوان بر روی تیر محل اتصال. و در تکیه گاه پایینی به معنی خطر پانچ شدن سقف است. برای گریز از این خطرات بایستی اسکلت محل نصب پله گرد قویتر اجرا شود. و این نیز خود از هزینه های پنهان اجرای پله گرد بتنی است.

فضای بین کف پله های گرد بتنی بسته است

باز بودن فضای بین کف پله ها در بیشتر پله های دکوراتیو یک امتیاز محسوب می شود. اجازه به عبور نور و کوچک نشدن فضاها بخشی از مزایای این نوع طراحی است. طبیعی است که در پله های گرد بتنی چنین امکانی وجود ندارد.

اجرای پله گرد بتنی زمان بر است

زمان بر بودن اجرای پله های گرد بتنی فقط محدود به زمان اجرای قالب نیست. اصولا محکم شدن سازه بتنی زمان زیادی لازم دارد. قالبها را تا اطمینان از اینکه سازه می تواند بار خود را تحمل کند نمی توان باز کرد. تازه پس از این مدت هم بارگذاری کامل بر روی آن باید تا یافتن استحکام نهایی به تعویق بیافتد.

پس چرا پله گرد بتنی اجرا کنیم

تمام سخنان بالا به این معنی نیست که پله گرد بتنی هیچ جایگاهی در معماری ندارد. همانگونه که در ابتدا هم گفتیم دلیل دیگری هم برای اجرای پله گرد بتنی وجود دارد. و آن هم الزامات طراحی معماری است. یعنی طراح معمار به دلایلی ترجیح می دهد که پله گرد بتنی در پروژه اجرا شود. تقریبا در تمامی این موارد انتظار می رود که اجرا به صورت بتن اکسپوز باشد. چون به جز اینکه معمار بخواهد از ظاهر و بافت بتن در طراحی خود بهره ببرد دلیل دیگری برای اجبار به استفاده از این نوع سازه متصور نخواهد بود.

نمونه پله گرد بتنی اکسپوز
نمونه پله گرد بتنی اکسپوز

بتنهای اکسپوز امروزه در معماری مدرن جایگاه ویژه ای یافته اند. و به حق مستحق این جایگاه هستند. اجرای این نوع بتن بسیار مشکل، تخصصی و پرهزینه است. خوشبختانه در ایران هم شرکتهایی هستند که این کار را بسیار خوب انجام می دهند. اجرای یک پله گرد بتنی اکسپوز پروژه ای مهم و مشکل است که فقط با ترکیبی از تخصصها به نتیجه ای مطلوب خواهد رسید.

در صورتیکه پس از مطالعه این مطلب همچنان علاقه مند و یا مجبور به اجرای پله های گرد بتنی هستید با ما تماس بگیرید. ما راه حل ها و ارتباطات مناسبی برای شما داریم.

 

(تصویر سربرگ مربوط است به پله گرد بتنی اکسپوز واقع در دفتر مرکزی شرکت Hapimag در سوییس)

2 thought on پله گرد بتنی، هزینه اجرا و چالشهای آن

  1. سلام دوست عزیز مطالبی که در رابطه با معایب پله بتنی نوشته بودید در مواردی درست بود اما دوست عزیز عکسی که در رابطه با خارج مرکز بودن پله گذاشتید و با خط قرمز مشخص کردید رو من اجرا کردم و کاملا خط پله ها به مرکز وصل می شه و زاویه گرفتن عکس طوری هست که خطای دید داره لطفا عکس فوق رو از سایتتون حذف کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *