پله گرد دی ان ای

پله گرد دی ان ای

پله گرد دی ان ای و شروط اجرای آن

پله گرد دی ان ای (DNA) به علت شباهت آن به دی ان ای موجود در هسته سلولهای زنده به این نام خوانده می شود. در این نحوه اجرا دو پله کاملا هم اندازه و همجهت با شروع (و پایانی) آینه ای حول یک مرکز و میان طبقاتی یکسان نصب می شوند. مدل سازه می تواند هرچه باشد. اما بهترین انتخاب تک محور کنسولی از خارج است.

این نوع از اجرای پله گرد بسیار نادر است. و البته بسیار فاخر. احتمالا مهمترین علت نادر بودن این نوع اجرا موضوع کاربردی است. درواقع از لحاظ کاربردی اغلب توجیه کافی برای اجرای آن وجود ندارد. زیرا هردو پله ساخته شده قرار است یک مبدا مشترک را به یک مقصد مشترک برسانند. در واقع از لحاظ کاربردی اغلب یکی از این دو پله گرد اضافی است. اجرای پله گرد دوم بیشتر جنبه زیبایی بخشیدن به پله اول را دارد. و البته هزینه را حداقل دوبرابر افزایش می دهد.

هرچند گاهی می توان دلایل کاربردی هم برای آن برشمرد. از جمله اینکه در کاربری های پر جمعیت این نوع اجرای پله گرد جایگزین افزایش عرض پله می شود. در واقع به جای اینکه یک پله گرد عریض داشته باشیم. دو پله گرد با عرض کمتر خواهیم داشت که مجموعا همان ظرفیت را خواهند داشت. علاوه بر اینکه برخی مشکلات پله گرد های عریض را هم ندارند. در حالتی استثنایی تر امکان دارد که ورودی ها یا خروجی ها هر چند در یک طبقه مشترک هستند اما به هم مرتبط نباشند. در این صورت استفاده از دو مسیر پله در ساختمان اجباری خواهد بود.

دیدگاه فنی

از دیدگاه فنی این پله را در هر فضایی نمی توان نصب کرد. در اغلب طراحی ها برای جلوگیری از سرگیری پله ها بر روی هم بایستی فضا آنقدر بزرگ باشد که شعاع خط سیر کاربر پله حداقل یکصد و بیست سانتیمتر باشد. و اختلاف ارتفاع طبقات آنقدر زیاد باشد که پله ها روی هم بگردند (هرچند اجباری نیست).

نمونه اجرا

معروفترین اجرا از این نوع پله گرد، پله گرد دی ان ای موجود در لابی دفتر مرکزی شرکت نستله در سویس است. در این اجرا از دو دستگاه پله گرد دومحور باکس استفاده شده. این اجرا نقطه تمرکز طراحی فضای ورودی این دفتر است.

پله گرد دی ان ای واقع در دفتر مرکزی شرکت نستله در سوییس
پله گرد دی ان ای واقع در دفتر مرکزی شرکت نستله در سوییس

 

(تصویر ابتدای مطلب مربوط است به پله گرد دی ان ای واقع در هتل chais monnet در فرانسه که توسط شرکت eestairs طراحی و اجرا شده است. لینک پروژه)

اگر بعد از مطالعه این مطلب قصد تهیه انواع پله گرد را دارید می توانید
جهت دریافت مشاوره رایگان 
شامل بازدید و ارائه نقشه پیشنهادی
با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *