پله گرد سفارشی و پله گردهای خاص

پله گرد سفارشی و پله گردهای خاص

پله گرد سفارشی (پله دکوراتیو سفارشی) چیست؟

در کسب و کار پله دکوراتیو عبارت «پله سفارشی» بسیار به کار می رود. البته بیشتر در منابع خارجی و با عنوان Bespoke Staircase. در دید اول به نظر می رسد که هر پله گردی پله گرد سفارشی (پله دکوراتیو سفارشی) محسوب می شود. زیرا بایستی بر اساس مشخصات ساختمان محل نصب طراحی، اندازه گذاری و سفارشی سازی شود. اما منظور ما از پله گرد سفارشی (پله دکوراتیو سفارشی) چیز دیگری است. در کشور ما اغلب پله سفارشی به پله ای اطلاق می شود که طرح آن از شرایط روتین و معمول خود فراتر رفته است. در زیر به مصادیقی از آن اشاره می کنیم.

 

نمونه پله گرد سفارشی
نمونه پله گرد سفارشی

 

مصادیق پله گرد (پله دکوراتیو) سفارشی

پاگرد

یکی از مصادیق پله گرد سفارشی، بودن پاگردهاست. وجود پاگردها در بالا، میانه و حتی گاهی در ابتدای پله جهت سهولت در ورود به پله باعث می شوند بعضی ملاحظات طراحی و ساخت بوجود آید که پله را از حالت روتین خارج می کند.

عرض زیاد

عرض پله تا ۱۲۰ سانتیمتر اغلب معمول و روتین محسوب می شود. این ابعاد از قبل پیش بینی و مشخصات سازه برای آن درنظر گرفته شده است. اما افزایش معنی دار عرض پله از این عدد باعث بازطراحی و در نظر گرفتن ملاحظاتی می شود که مصداق سفارشی بودن است. و چنین پله ای پله گرد سفارشی (پله دکوراتیو سفارشی) محسوب می شود.

ارتفاع زیاد

ارتفاع کف تا کف پله تا محدوده ۴۰۰ سانتیمتر اغلب معمول و روتین محسوب می شود. این ارتفاع ها از قبل پیش بینی و مشخصات سازه برای آن درنظر گرفته شده است. اما افزایش معنی دار ارتفاع پله از این عدد باعث بازطراحی و در نظر گرفتن ملاحظاتی می شود که مصداق سفارشی بودن است. و چنین پله ای پله گرد سفارشی (پله دکوراتیو سفارشی) محسوب می شود.

چند کانونی بودن

اگر پله گرد در طول خود حول بیش از یک کانون (مرکز دوران) چرخش کند پله گرد سفارشی محسوب می شود. منظور پله های S شکل، پله های U شکل، پله های J شکل، پله های بیضی و امثال آن است.

شیپوری ابتدا و انتهای پله (پله های شیپوری)

این عبارت برای معرفی پله هایی بکار می رود که کف پله های آغازین در آنها (اغلب در طبقه پایین تر) وسیعتر است. چنین پله هایی نیازمند حجم زیادی از محاسبات هندسی و پیچیدگی های تولید هستند که پله را به یک پله گرد سفارشی تبدیل می کنند.

طرحهای خاص و خلاقانه

گاهی کارفرماها با طرحهایی که خاص و خلاقانه هستند برای سفارش پله می آیند. پله های لبه بلند، پله های Z fold، پله نماها و … این پله ها هم طبعا پله گرد سفارشی (پله دکوراتیو سفارشی) محسوب می شوند.

 

هزینه پله گرد سفارشی (پله دکوراتیو سفارشی)

ناگفته پیداست که همانطور که پله از حالت روتین خود خارج می شود، قیمت آن نیز از حالت روتین خارج می شود. دیگر قیمت دادن بر حسب «متر ارتفاع» که عرف بازار این کسب و کار در ایران است مصداق پیدا نمی کند. بایستی برای هر پله همه هزینه های اضافه محاسبه شود، هزینه فرصتها درنظر گرفته شده و هزینه ریسک های دوباره کاری و ضایعات زیاد را به آن افزود. بنابراین طبیعی است که با یک تغییر کوچک در وضعیت روتین پله ها و تبدیل آنها به پله گرد سفارشی بایستی انتظار جهش قیمت فراوان را داشت.

 

زمان طراحی و تولید پله گرد سفارشی (پله دکوراتیو سفارشی)

بازهم باید گفت پله ای که از حالت روتین خارج می شود، زمان طراحی و تولید آن هم از حالت عادی خارج خواهد شد. و بازهم این زمان اختلاف چشمگیری با حالت عادی خواهد داشت. در واقع اصلی ترین علت افزایش قیمت این نوع پله ها هم همین افزایش شدید زمان لازم برای طراحی و ساخت آنهاست. پس اگر پله گرد سفارشی دارید صبرتان را هم زیاد کنید.

 

در شرکت سافلکو سعی کرده ایم برخی از مصادیق سفارشی بودن را به وضعیت روتین نزدیک کنیم. با پیش بینی ابزارهای طراحی خاص از جمله برنامه نویسی اتولیسپ در نرم افزار طراحی اتوکد و ایجاد جداول و آیین نامه ها سرعت طراحی را افزایش داده ایم و با ابزارهایی مشابه برآورد هزینه را هم سهل تر کرده ایم. مجموعه این اقدامات هزینه تمام شده و قیمت پله گرد سفلرشی را در سافلکو کاهش داده به شکلی که بیشتر مشتریان به داشتن پله هایی خاص تمایل نشان می دهند. اگر شما هم به دنبال پله گرد سفارشی و یا خاص هستید با کارشناسان ما تماس بگیرید. ما تجربه فراوانی در این زمینه پیدا کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *