پله مناسب برای خانه تان پیدا کنید (بخش دوم)

پله مناسب برای خانه تان پیدا کنید (بخش دوم)

همانطور که در بخش اول مقاله ذکر شد، جهت رسیدن به مناسبترین طرح پله برای خانه ی خود باید به تحلیل گزینه های متفاوت بپردازیم.

همانطور که در تصویر مشاهده میفرمایید فضا به شکل مستطیل با ابعاد حدودی ۳ متر عرض و ۷ متر طول میباشد و دارای یک نیم طبقه است که اتاق خواب در آنجا تعبیه شده است. در این فضا گزینه زیادی برای جایگذاری پله نداریم و باید پله به گونه ای طراحی شود که کمترین فضا را اشغال کرده و جلوی رفت و آمد در فضا را نگیرد.

در صورتیکه خواهان طراحی و اجرای پله  میباشید مناسبترین مدل با توجه به شرایطی که گفته شد، پله گرد مدل حول لوله میباشد. حداقل فضای مورد نیاز شما جهت اجرای این نوع پله در شرایطی که در عکس مشاهده میفرمایید در بدترین وضعیت با توجه به مقایسه با ابعاد استاندارد حدود ۱۶۰ در ۱۶۰ سانتیمتر میباشد که در قالب مقاله ای دیگر به صورت مفصل در مورد ابعاد و استاندارد های پله مدل حول لوله خواهیم پرداخت.در اینجا پله به گونه ای طراحی شده که فضای زیادی از نیم طبقه را اشغال نکند در پله های مدل حول لوله به دلیل ۳۶۰ درجه بودن درجه چرخش، پایان پله معمولا به یک پاگرد ختم میشود. البته باید به ابعاد پاگرد توجه کرد که سر گیر نشود. مناسبترین پوشش برای فضاهای مسکونی چوب میباشد.

2

در پوشش کف پله این فضا به دلیل ساده بودن لوازم منزل وکوچک بودن فضا از چوب استفاده کرده اند که ظریف و در عین حال مقاوم باشد. رنگ سفید، فضای این خانه را بزرگتر نشان داده و جهت زیبا دیده شدن پله از رنگ تیره و گرم استفاده شده که آن را به صورت یک المان زیبا و جدا کننده نشان داده که در ضخامت سقف هم این رنگ ادامه دارد. و لازم به ذکر است که در مقاله فیلان در رابطه با رنگ و نورپردازی پله به طور مفصل توضیح داده شده است.

3-1

 

3-2

 

در اینجا نرده ها به دلیل ظریف بودن لوازم خانه و کوچک بودن فضا از لوله های با ضخامت ۲۵ میلیمتر در هر کف پله اجرا شده که به صورت خیلی ساده خطهای افقی در فضا ایجاد کرده و در عین حال دکوراتیو بودن پله مانع از دید به فضای پشت پله نشده است.

بنابراین اگر مایل به اجرای پله پیچ در فضاهای کوچک با شرایط مشابه باشید مدل پله پیچ حول لوله بهترین انتخاب خواهد بود.

در تصویر زیر نمونه ای دیگر از واحد مسکونی را مشاهده میفرمایید.

1

در این واحد مسکونی پوشش بیشتر فضا از چوب میباشد. پله ای که در اینجا طراحی شده مدل تک محور کنسولی میباشد و شاسی سازه در دیوار به صورت مستقیم اجرا شده و روی آنرا با چوب پوشش داده اند که پله بگونه ای دیده میشود گویی کف پله ها معلق در هوا هستند و جلوه ی جالبی در این قسمت از خانه ایجاد کرده است. البته اگر میخواهید پله به صورت یک المان جدا در فضا دیده شود باید متریالی که استفاده میکنید با متریال فضای اطراف متفاوت باشد.

فضای زیر پله را میتوان با توجه به نیاز صاحب خانه برایش کاربری معرفی کرد که در این واحد مسکونی فضای زیر پله به فضای نشیمن تبدیل شده است. البته جهت اطلاع بیشتر در مورد کاربری فضای زیر پله به مقاله دکور و استفاده از فضای زیر پله مراجعه نمایید.

2

در شروع پله یک سکو به اندازه ارتفاع کف پله ها ایجاد شده که غیر از کاربرد به عنوان پله اول به صورت کمد کشویی طراحی و ایجاد شده و در انتهای پلکانها یک پاگرد در نظر گرفته شده. به دلیل کوتاه بودن مسافت بین طبقات، این امکان وجود دارد که پله بدون نرده اجرا گردد و فقط دیوار یک سمت جهت محافظت از سقوط افراد حین استفاده از پله کافی میباشد. مگر اینکه افراد خردسال یا میانسال از این پله استفاده کنند که در این صورت برای حفظ هارمونی و شکل معلق بودن پله میتوان از نرده شیشه ای بهره برد یا از یک تسمه ۴ سانت ۳ میلیمتر مثل نمونه ی اولی که دربخش اول مقاله (چگونه میتوانید یک پله گرد مناسب برای خانه تان پیدا کنید؟) بررسی شده اجرا کنید.

3

در طبقه بالا که قسمت خصوصی این واحد مسکونی در نظر گرفته شده در کف نیم طبقه شیشه کار شده که به فضای مطالعه تبدیل شده و جهت نرده از یک تسمه استفاده شده که به سقف متصل شده و جلوه ی خاصی به فضای زیرین که اتاق خواب میباشد داده و به دلیل بکار بردن شیشه در کف نیم طبقه، ارتفاع سقف در فضای خواب را بلند تر نشان دهد.

بنابراین جهت ایجاد پله های دکوراتیو به صورت معلق در فضاهایی که دارای نیم طبقه باشد و یا محدودیت در ابعاد وجود داشته باشد ،پله مدل تک محور کنسولی مستقیم با نرده شیشه ای میتواند انتخاب مناسبی باشد.

در ادامه پله دیگری با مدل مستقیم به صورت دومحور ورق را مشاهده مینمایید.

1

به دلیل محدودیت در فضای وید و همچنین وجود پنجره درست در دیوار محوطه زیر وید طراحی سازه به صورت مستقیم صورت گرفته و به دلیل اینکه فضا ساده و کلاسیک میباشد، مدل دومحور ورق برای این فضا در نظر گرفته شده است. پله مدل دومحور ورق طرحی ساده و سازه ای نسبتا سبک و مناسب جاهایی که لازم به استفاده مفید از کل فضای در نظر گرفته شده برای سازه پله میباشد. در این ساختمان کفپوش کف ساختمان از جنس چوب میباشد که برای ادامه ی حرکت در اینجا کف پله ها هم با چوب پوشش داده شده که مناسبترین متریال برای استفاده در فضاهای مسکونی میباشد.

در صورت برخورد کف پا با سطح چوب به دلیل گرم بودن بدن و چوب هیچ حس بدی در رفت و آمد پیش نخواهد آمد

به دلیل هم طیف بودن رنگ و نور متریال ها در دیوارها و کف فضا و پله، جهت ایجاد زیبایی در دید بصری از رنگ تیره برای پوشش نرده ها و ورقهایی که در دو سمت پله قرار گرفته، استفاده وبکار گرفته شده است. همانطور که مشاهده میکنید، وجود پنجره در زیر محدوده وید، در فضای ورودی پله به دلیل محدودیت در طراحی ، وجود یک پاگرد را الزامی کرده که پله به صورت L  شکل طراحی و اجرا شده است.

 

1 thought on پله مناسب برای خانه تان پیدا کنید (بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *