پله گرد یا پله پیچ ؟

پله گرد یا پله پیچ ؟

پله گرد ≠ پله پیچ؟             یا             پله گرد = پله پیچ؟

2 1

آیا تا به حال به شباهت یا تفاوت کلامی، معنایی و ساختاری این دو کلمه در توصیف پله توجه کرده اید؟ به نظر می رسد تفاوت شفاف و قطعی میان این دو لغت وجود ندارد. چه در میان عوام و چه درمیان متخصصان گاهی این دو، معادل و هم معنی تلقی می شوند و گاهی هم تعاریف مجزایی برای آنها ارائه می گردد. قصد نداریم به درست بودن یکی از این تعاریف پافشاری کنیم. بلکه می خواهیم بخشی از نظرات و تعاریفی را که جمع آوری کرده ایم ارائه کرده و تصمیم گیری در این مورد را به شما واگذار کنیم. البته در پایان دیدگاه خود را هم در این زمینه ارائه خواهیم داد.

تعریف ۱ : پله پیچ همان پله حول لوله است و پله گرد به تمام حالات پله های دایره ای شکل با یک یا چند تغییر مسیر گفته می شود.

تعریف ۲ : پله پیچ شعاع کمتری دارد و به دایره کامل نزدیک تر است و پله گرد می تواند یک تکه از دایره باشد.

تعریف ۳ : شعاع پله پیچ بیشتر از پله گرد است.

تعریف ۴ : تفاوت در شکل آنهاست. پله گرد دایره کامل است و پله پیچ نیم دایره می باشد.

تعریف ۵ : پله پیچ مانند پیچ یک مسیر مشخص و یکنواخت دارد و درواقع دارای یک کانون است ولی پله گرد می تواند دو کانون و یا بیشتر داشته باشد.

تعریف ۶ : هیچ تفاوتی با هم ندارند. در واقع پله ای که به صورت مستقیم نباشد می تواند با هر دو لغت ذکر شده توصیف شود.

تعریف ۷ : با توجه به مشخص بودن تعریف پله مستقیم، پله گرد پله ای کوچک است که حول یک مرکز ممکن است یک یا چند دور بسته به نیاز ارتفاعی فضا بچرخد و با توجه به مجزا شدن این دو نوع پله، باقی پلکان ها از نوع پیچ هستند.

تعریف ۸ : به طور کلی هر پله ای که دارای قوس باشد را پله گرد می نامند، نوعی پله گرد که چرخش ۳۶۰ درجه دارد، پله مارپیچ گویند که این پله ها وقتی از بالا مشاهده شوند مانند شکل صدف حلزون هستند و به این دلیل اصطلاحاً آنها را حلزونی و یا اسپیرال نیز می نامند.

 

تعریف ۹ : پله گرد، پله پیچ، پله گردون، هر سه به اصطلاح یک معنی را شامل می شود. این سه نوع از انواع پله ها که نام برده شد از نظر کارایی و شکل به یک صورت میباشند و تفاوت آنها در نوع شناخت افراد از نام این مدل پلکان است.

البته در برخی منابع نیز با بکار بردن «یا» در میان این دو کلمه آنها را معادل یکدیگر دانسته اند و در برخی دیگر با ذکر «و» بین آن دو، از لحاظ ساختاری و معنایی هویتی مجزا برای آنان قائل شده اند. اما به راستی تفاوت میان آنها هست یا خیر؟

جالب است بدانیم که این تفاوت نه تنها در زبان فارسی بلکه در منابع و زبان انگلیسی هم به چشم می خورد. در کتاب “فرهنگ تشریحی معماری و ساختمان” تعاریف مجزا و بعضا مشابهی در مورد لغات پله وجود دارد که تعاریف کامل آنها در مطلب مربوط به  “بررسی لغات تخصصی در مورد پله” آمده است که می توانید به آن مراجعه کنید. به طور مثال عبارات زیر هریک به نوعی بیانگر همان مفاهیم پله گرد و یا پله پیچ هستند:

 

Round Step

Circular Stair

Screw Stair, Winding Stair

Turn Tread

Turnpike Stair

Winder, Wheel Step

Winding Stair

– Spiral Stair

Vis, Vice, Vise

– Turret Step

– Angled Stair

– Balanced Step, Dancing Step, Dancing Winder

­Open-newl Stair

 

اگر بخواهیم تمامی تعاریف و برداشتهایی که از عبارات پله گرد و پله پیچ می شود را در یک مطلب جمع کنیم احتمالا بسیار طولانی خواهد شد و ما هم این قصد را نداریم. تا همین جا هم معلوم است که نظرات در این باره متفاوت و حتی متناقض هستند و همانطور که گفته شد قصد داریم قضاوت را برعهده شما بگذاریم. اما از طرفی هم قول دادیم نظر خود را نیز اعلام کنیم. به نظر ما بهتر است به جای هردو عبارت “پله گرد” و “پله پیچ” از عبارت عام تر “پله منحنی” استفاده شود هر چند اگر مجبور به قضاوت میان این دو عبارت شویم، ما نیز معتقدیم که عبارت “پله پیچ” بیشتر مناسب پله هایی است که شعاع چرخش کمتر و درجه چرخش بیشتری دارند و “پله گرد” کمی کلی تر بوده و پله هایی به شعاع بالا و درجات چرخش کمتر را هم در بر می گیرد. البته این نیز فقط یک نظر است میان دیدگاههای مختلف موجود. نظر شما چیست؟

 

final outline 13-10-29

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *