چوب مناسب برای تکمیل پله گرد داخلی (بخش دوم)

چوب مناسب برای تکمیل پله گرد داخلی (بخش دوم)

 

آنچه در این مطلب می خوانیم:

– معرفی ۳ نمونه چوب برای پوشش سازه فلزی پلکان در فضاهای داخلی

– بررسی خواص ظاهری و مکانیکی چوب ها

– بررسی نمونه های تکمیل شده پلکان

چوب مناسب برای تکمیل پله گرد داخلی باید دارای ویژگی هایی باشد که هم از نظر استحکام و مقاومت در برابر شدت و نیروی پا به هنگام رفت و آمد بروی پله، پاسخگوی نیاز محیط باشد و هم از لحاظ زیبایی، همگون و همرنگ با دکوراسیون سایر بخش های محیط باشد.

در مقاله ارائه شده تحت عنوان «پله گرد چوبی» به بررسی خواص چوب های “بلوط، گیلاس و افرا” پرداختیم. در این مطلب نیز سه نمونه دیگر از چوب ها را بررسی و در پایان هر عنوان دو نمونه به کار رفته از آنها را در دکوراسیون های مختلف تحلیل می کنیم.

چوب گردو (Walnut)

گردو

 

گردو یک چوب فوق العاده متراکم، سخت و قوی است که به صورت طبیعی زیبا و دارای رنگ می باشد.

این چوب بسیار با دوام است بنابراین مدت طولانی در منزل شما باقی می ماند. کمی عجیب به نظر می رسد اما رنگ طبیعی تیره ی گردو قابلیت رنگ پذیری دارد. اگرچه شما می توانید آن را به همان حالت طبیعی خود مهر و موم و استفاده کنید.

این چوب دارای بافت ریز، رگه ای و مستقیم و در کل نیمه سنگین است. خواص خمشی آن (کشش، خمش و فشار) خوب است بنابراین در برابر خمش پاسخگو می باشد.
مقاومت آن متوسط است به همین علت در بسیاری از کارهای هنری مانند منبت کاری، کنده کاری، صنعت ساخت اشیاء تزئینی، لوازم موسیقی، مبلمان و روکش ها استفاده می شود. مبلمان از جنس گردو بسیار زیبا و گران است اما چوب راش دارای استحکام بیشتر از گردو می باشد.

چوب گردو انواع و رنگ های مختلفی دارد. از جمله انگلیسی، سفید (رنگ قهوه ای روشن)، کلرو (Claro Walnut) و سیاه شرقی.
گردوی انگلیسی بر خلاف نامش، بومی ایران است که در دکوراسیون داخلی به دلیل مقاومت خوب و شکل گیری راحت (کار کردن آسان با آن) بسیار مورد استقبال قرار میگیرد. گردوی سیاه شرقی بومی شمال آمریکاست و بیشتر در ساخت مبلمان، کابینت، کف و قالب سازی استفاده می شود. هر دو نوع گونه در سراسر جهان رشد می کنند.

2

رنگ طبیعی گردو از رنگ کرم خاکی تا سیاه مایل به قهوه ای و قهوه ای مایل به بنفش است.

این یکی از جالب ترین راه پله هاییست که تا به حال دیده ام. این تصویر تغییرات طبیعی گردو را نشان می دهد؛ بدون اینکه یکپارچه باشد تیره است. به همین علت بسیاری آن را بی نظیر می بینند.

 

1

پرداخت نهایی این پله پیچ از جنس چوب گردو می باشد. رنگ چوب پلکان کاملا مشابه رنگ چوب دکوراسیون محیط می باشد.

محیط پوشیده شده از چوب با رنگ قهوه ای تیره و مبلمان و جزئیات تزئینی بسیار، محیطی کلاسیک و شیک خلق کرده است که به وسیله پله گرد چوبی به طبقه بالا متصل شده است.

پلکان در مقابل پنجره های کنج اتاق قرار گرفته است بنابراین باید جزئیات ساخت و تکمیل آن کم باشد تا مانع از ورود نور به درون اتاق نشود. بنابراین حذف پیشانی پله و استفاده از نرده فلزی باریک در این طراحی قابل توجیح و البته تحسین است.

7

 

پله گرد اجرا شده به صورت دو محور ورق می باشد. برای پلکانی که در مسیر باریک رفت و آمد مقابل در ورودی قرار گرفته است اجرای پله به صورت حول لوله یا دو محور ورق انتخاب مناسبی می باشد که فضای کمتری اشغال می کند. به علاوه با توجه به محدودیت در ابعاد فضای پله (وید) تردیدی در انتخاب یکی از دو مدل اجرای پله اعلام شده باقی نخواهد ماند.

چوب کلید گرم کردن طراحی معماری معاصر است. در فضای مینیمالیستی با سازه فلزی پله، کف پله چوبی حس سرد محیط را تعدیل می کند. این کف پله های چوبی که از جنس گردو، رنگی مابین رنگ قهوه ای تیره کفپوش و سفیدی دیوارها و سقف دارد. بنابراین تضاد محسوسی در این محیط اتفاق نیوفتاده است. البته در این راهروی نسبتا باریک شاید نیازی به شاخص نمودن راه پله وجود ندارد. زاویه گردش پله به گونه ایست که به خودی خود هنگام ورود از درب واحد حس دعوت کنندگی خوبی دارد. بنابراین این محیط با استفاده از رنگ های هم خانواده و همگون محیط سیال رنگی خلق کرده است.

33 34

 

چوب هیکوری (گردوی آمریکایی) (Hickory)

0

درختان هیکوری قوی ترین چوب در میان انواع گونه های آمریکای شمالی تولید می کند.
در چوب معمولا قدرت و مقاومت در برابر ضربه مهم است.
این چوب متخلخل؛ فوق العاده سنگین، سخت و قوی با بافت ریز، یکنواخت و رگه ای مستقیم میباشد. به طور متوسط هیکوری، چگال تر، سخت تر و مستحکم تر از بلوط سفید یا افرا است.

خواص خمشی آن بسیار عالی است. ویژگی های قدرت و دوام هیکوری به شدت تحت تاثیر فاصله بین حلقه های رشد قرار دارند. به طور کلی چوب درختانی که سریعتر رشد می کنند و حلقه های آنها بزرگتر است؛ سخت تر، سنگین تر و قویتر از چوب درختانی است که در حال رشد هستند و دارای حلقه های نزدیک به هم هستند.

با توجه به مقاومت آن در برابر ضربه، از این چوب برای دستگیره ی ابزارهایی مانند چکش، کلنگ ، تبر، تجهیزات ورزشی و ساخت کابینت و کاردستی استفاده می شود. این محبوبیت به دلیل قدرت ذاتی و انعطاف پذیری آن است اما به دلیل سختی، برای پردازش نیاز به ابزراهایی خاص دارد.

00

هیکوری هیکوری2

هیکوری دارای رنگ قهوه ای متوسط، قهوه ای مایل به قرمز و زرد (طلایی) می باشد. در عین حال، این چوب رنگ پذیری خوبی دارد.

3

فضایی کاملا مینیمالیستی که در آن پلکان مستقیم با سازه ی دو محور ورق و کف پله های چوبی در گوشه ای خودنمایی می کند. همه ی اجزا به همان صورت طبیعی خود به کار برده شده است؛ ورق های سازه پلکان، کف پله های چوبی از جنس چوب هیکوری بدون رنگ و پرداخت مازاد، نرده های طراحی شده از کابل های باریک و کفپوش چوبی با همان خلل و فرج و طرح هایش که تکه ای از بکر طبیعت را به منزل آورده است.

وجود چوب در این محیط متشکل از رنگ های خنثی (سفید و طوسی) سردی فضا را درهم شکسته و در عین هماهنگی رنگ آن با سایر رنگ ها و عناصر سازنده، حسی متفاوت با رنگی دگر ایجاد کرده است.

گاهی شما می توانید با استفاده از یک رنگ خنثی (در اینجا منظور همان رنگ قهوه ای روشن کفپوش هاست) در کنار سایر رنگ های سرد فضا تنوع رنگی ای ایجاد کنید که توامان با هماهنگی بصری نوعی تضاد و تغییر ایجاد کند.

10

نمونه ای دیگر از همنشینی چوب و فلز در کنار یکدیگر را می توانید در این پلکان دکوراتیو ببینید.

کف پله های این پله ی زیر محور که در مقاله ای تحت عنوان «کاربری زیر پله- قسمت دوم» در همین سایت مورد بررسی قرار گرفته است؛ بوسیله ی چوب هیکوری پوشش داده شده است.

این چوب سخت و مقاوم گزینه ی مناسبی برای قرار گیری بروی این سازه ی کنسول شده می باشد. (سازه زیر محور به نوعی پله محور میانی با کف پله های کنسول شده نیز شهرت دارد.)

رنگ قهوه ای روشن آن در عین تضاد رنگی با سازه ی پله؛ کاملا همگون با رنگ های دیوار آجری و سقف چوبی می باشد.

2

مقاومت چوب هیکوری آنقدر خوب است که ما می توانید آن را به صورت کف پله هایی کنسول شده به کار ببرید.

البته در پله های دکوراتیو سازه اصلی آنها در معماری مدرن (ساختمان های ساخته شده در حال حاضر نه ساختمان های بازسازی شده) فلزی است و گاهی بسته به دکوراسیون سایر بخش ها بروی کل سازه پوششی از جمله چوب قرار می دهند. در این نمونه نیز به دلیل غالب شدن چوب در دکوراسیون، این پلکان نیز بوسیله چوب تکمیل شده است.

شاسی پلکان درون دیوار مجاورش پنهان شده است و کف پله ها از درون آن به صورت معلق در فضا قرار گرفته اند. رنگ گرم قهوه ای چوب کف پله ها در دل دیوار و کفپوش قرار گرفته است و شما پله را شاخص و برجسته در این چیدمان نمی بینید. بنابراین بسته به سلیقه می توانید پلکان خود را در قلب دکوراسیون پنهان و راز آلود جلوه دهید و یا با اجرای چوبی متضاد (از نظر بافت و رنگ) بروی پله آن را در درون محیط برجسته و شاخص نشان دهید.

 

سوالات مرتبط با متن ارائه شده:

– خصوصیات چوب گردو چیست؟

– چوب هیکوری چیست؟

– موارد استفاده از چوب گردو کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *