کاور (پوشش) چوبی پله (پله محوطه)

کاور (پوشش) چوبی پله (پله محوطه)

در این مطلب قصد داریم درمورد کاور (پوشش) چوبی پله (پله محوطه) مطالب مفیدی ارائه کنیم

– ویژگی های پوشش چوبی پله در محوطه

– معرفی چوب ساج در پله محوطه

– آشنایی با چوب ماهون (ماهگونی) در کاور چوبی پله

– بررسی ویژگی های ظاهری و مکانیکی چوب سرو در پوشش چوبی پله

کاور چوبی پله در محوطه بیرونی به مراقب و نگهداری منظم نیاز دارد. یک پلکان در فضای باز به دلیل قرار گرفتن در معرض عناصر محیطی در طی یکسال، دچار گسیختگی و فرسایش می شود. در بسیاری از موارد لازم است تا دوباره آنها را پوشش دهید تا مطمئن شوید که به هنگام استفاده ی مجدد ایمن هستند. علاوه بر این نگه داشتن پوشش پله در یک تعمیر خوب کمک می کند تا راه پله ظاهر جذاب و زیبای خود را حفظ کند.

پوشش کف پله ها در اشکال، اندازه و رنگ های مختلفی انجام می شود. در نتیجه لازم است دوباره آنها را پوشش دهیم تا به هنگام تردد دچار لغزش و سقوط از روی آنها نشویم. انواع مختلفی از کاور چوبی پله وجود دارد و هر کدام اهداف کاربردی خاص خود را دارند که در ادامه به معرفی مختصری از آنها می پردازیم.

پوشش های روتاری یا آجدار (Grated Covers):

این نوع پوشش محافظ معمولا از فایبرگلاس ساخته می شود. آنها یک طرح رنده ای باز دارند که اجازه می دهد تا تخلیه آب، خاک و ضایعات به راحتی انجام شود. این مورد در پله محوطه، به خصوص در ماه های فصل زمستان بسیار مورد اهمیت است.

 

 

a06e92f199bffc90729feda38fadd916

پوشش جامد (Solid Covers):

معمولا از فایبرگلاس ساخته شده است اما به طور خاص طراحی شده است که در برابر لغزش و خوردگی مقاوم باشد.

برای استفاده از پله، ابتدا لازم است نوع صحیح پوشش محافظ را برای راه پله خود انتخاب کنید. پوشش جامد مناسب تر از پله جامد، مانند پله یکدست بتنی یا چوبی است. در پله های فلزی که با چوب کاور شده اند امکان ترمیم و پوشش مجدد (Re-Covering) با هزینه ای کمتر و ترمیمی آسان تر نسبت به پله ای تمام چوب برای شما فراهم می شود.

چوب ساج (Teak)

درخت ساج (Teak  یا Tectona ) یکی از درختان جنگلی استوایی است. این درخت در اصل از مزارع آسیای جنوب شرقی است و می‌تواند تا ارتفاع ۳۰ تا ۴۰ متر رشد کند. به عنوان بخشی از چرخه زندگی خود هر ساله برگ‌های خود را در فصل خشک می‌ریزد. طول عمر آن بسیار عالی است، درخت ساج اغلب تا ۱۰۰ سال عمر می‌کند. تقریبا ۴ دهه طول می کشد تا به بلوغ برسد و آن مرحله ای است که می تواند برای ساخت مبلمان و دیگر محصولات استفاده شود.

 

safelco_peleh-wood (3)

ساج یک چوب سخت، قوی و بادوام است و می تواند در برابر گرما و سرما مقاومت کند. مقدار روغن درخت ساج بسیار بالاست و به ارائه ویژگی هایی همچون مقاومت در برابر آب و هوا، کمک می کند. به دلیل این غلظت بالای روغن در داخل چوب، مبلمان فضای باز ساج می تواند به معنای واقعی کلمه بعد از فصل، بدون مراقت خاصی سالم باقی بماند.

 

safelco_peleh-wood (4)

مزایای طبیعی ساج، دوام، رنگ گرم و مقاومت در برابر موریانه ها و یا دیگر عناصر آسیب پذیر آن را چوبی بسیار سازگار ساخته است. یکی دیگر از ویژگی های آن که قبلتر هم علت آن ذکر شد، مقاومت بالا در برابر آب است و باعث می شود در برابر آب و رطوبت به راحتی از بین نرود. به همین علت مورد توجه بسیاری از سازندگان کشتی و طراحان جهت استفاده در محیط باز، قرار گرفته است.

در حالی که این چوب بیشتر برای مبلمان در فضای باز مناسب است، استفاده از آن در فضای داخل خانه نیز امکان پذیر است اما عمر آن در فضاهای داخلی بیشتر است.

safelco_peleh-wood (2)

از گذشته تا به امروز این چوب برای انواع وسیعی از مبلمان داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گرفته است. از میزهای بزرگ اتاق نشیمن تا کابینت های زیبا، مبلمان حیاط و پوشش پلکان. ساج دارای انعطاف پذیریی است که بسیاری از نجاران و سازندگان به دنبال آن هستند.

 

Hans Bekkevolds Maj 2011

رنگ آن قهوه ای مایل به طلایی است که با گذشت زمان تیره تر می شود. بافت آن بصورت رگه های صاف است هرچند گاهی اوقات می تواند موجدار و یا درهم پیچیده باشد.

safelco_peleh-wood (3)

safelco_peleh-wood (6)

در اینجا شما پله پیچ را می بینید که بوسیله چوب ساج کاور شده است. همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم این پوشش به شکل رنده ای می باشد که آب و خاک را از خود عبور می دهد. در واقع قطاع های چوب با ابعادی کوچک و ظریف در کنار هم قرار گرفته اند.

این انتخاب چوب علاوه بر جنبه کاربردیی که دارد بسیار زیبا و متناسب با فرم نرده ها می باشد. نرده های باریک و خطی به همراه لوله ای باریک در بخش داخلی پله گرد که حکم همان دست انداز را دارد. این هماهنگی و ظرافت اجزا در کنار ظرافت پله مدل حول لوله مجموعه ای زیبا و هماهنگی را ساخته است. به پله تنها به عنوان پل ارتباطی بین طبقات نگاه نکنید. پله مجسمه ایست برای به رخ کشیدن سلیقه تان در تمام مراحل؛ از طراحی و فرم اجرای آن گرفته تا تکمیل آن سازه فلزی بوسیله چوب با طرح، رنگ و جنس های مختلف. پس در این زمینه کمی سختگیرانه تر و در عین حال منعطف تر تصمیم بگیرید. ما نیز اینجا هستیم تا در ارائه ایده به شما کمک کنیم.

safelco_peleh-wood (7)

 

 

تصویر بالا از نظر رنگ و ابعاد متفاوت با نمونه قبلی است. جنس چوب آن نیز از ساج می باشد اما رنگ آن قهوه ای روشن به رنگ خاک زمین اطراف است. چوب های کف پله در قطاع هایی بزرگتر از مورد قبلی است اما باز هم میان قطعات درزی وجود دارد که آب را عبور می دهد.

 

 

چوب ماهونی (Mahogany)

 

1

چوب ماهون مانند چوب درخت ساج سخت است. ظاهر آن حتی بدون هیچ پرداختی زیبا، غنی و قابل استفاده است. این چوب نیز در برابر پوسیدگی و فرسایش مقاوم است. همین امر باعث می شود که انتخاب عالی دیگری برای استفاده از چوب در فضای باز باشد.

درختان ماهونی در رده درختان بزرگی قرار می گیرد که به طور مرتب برداشت می شوند. قطعات فردی چوب (الوارها) بلند و مستقیم است. درختان ماهونی الوار بیشتری نسبت به سایر درختان تولید می کند.

 

4

چوب گیلاس و ماهونی هر دو دارای رنگ قرمز هستند و به چشم غیر تخصصی شبیه به هم به نظر می رسند. اما از نزدیک تر که نگاه کنید متوجه خواهید شد که چوب ماهونی دارای رگه های مستقیم و نزدیک به هم است اما خطوط رگه در چوب گیلاس نامنظم و سرگردان است و فضای بیشتری بین آنها وجود دارد. تفاوت دیگر در قیمت آنهاست؛ چوب گیلاس ارزان تر از چوب ماهونی می باشد.

 

رنگ:

15

بسته به جایی که چوب ماهون در آن رشد می کند، می تواند رنگی از خاکستری تا قهوه ای، قرمز و یا ترکیبی از هر سه رنگ باشد.

بخش عمده چوب ماهون که معمولا در ایالات متحده به کار می رود از سه کشور مختلف، هندوراس، فیلیپین و مکزیک نشات می گیرد. چوب ماهون در فیلیپین یک رنگ نارنجی متمایز با رگه های کمی موجدار دارد.

سختی:

در محدوده ی سختی ۱ تا ۱۰، الوارهای چوب ماهون سختی ای به میزان ۶ دارد. نجاران آن را یکی از نرم ترین انواع چوب های معمولی در نظر می گیرند و از آن بخاطر سازگاری با ابزار و برش آسان استقبال می کنند. این یک کیفیت انعطاف پذیر است که باعث می شود بدون خرد شدن و شکستن مانند دیگر چوب های سخت، خم شود.

 

 

6

ثبات:

ویژگی های پایداری چوب بستگی به چند عامل اساسی از جمله دانه (رگه) و رطوبت دارد. سخت دانه، خطوطی قابل مشاهده در چوب دارد در حالی که خطوط نرم دانه در میان چوب بسیار ظریف و به گونه ای پنهان است.

چوب ماهونی چوبی است که با توجه به الگوی نزدیک و مستقیم بسیار پایدار است. این چوب با ثبات و مقاومتی که در برابر پیچش یا پیچ خوردگی دارد سال های زیادی باقی می ماند.

کاربرد:

الوارهای این درخت، پهن و بادوام می باشد. این ویژگی ها آن را به یک چوب مطلوب برای ساخت کابینت و مبلمان تبدیل می کند. به طور کلی، علاوه بر صنعت مبلمان، در صنعت کشتی سازی، در ساخت آلات موسیقی، قطعات پله و کفسازی مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ قرمز سنتی این چوب عموما در مبل های کلاسیک ساخته شده به چشم می خورد.

3

 

 

14

قبلتر نیز به شما گفته بودیم که معرفی این چوب ها به عنوان چوبی بیرونی (چوب مناسب برای فضاهای بیرونی) بدین معنی نیست که نمی توان از آنها در فضاهای داخلی استفاده کرد، بلکه برعکس، از گذشته تا کنون شاهد استفاده کثیر از چوب ماهونی در دکوراسیون داخلی بوده ایم. این چوب به سبب رنگ شکیل و خاص خود شکوه و فخر چشمگیری به اثاثیه القا می کند.

تصویر بالا پله دو محور باکسی را نشان می دهد که با فرم رقصان و پوشش چوبی اش بر روی کفپوش سنگی نظرها را به خود جلب می کند. فرم منحنی در طرح نرده های طلایی آن نیز به چشم می خورد. به راستی که همنشینی این دو رنگ طلایی و ماهگونی در کنار هم زیبایی و جلوه ای غیرقابل وصف دارد.

پوشش چوبی پله از جنس چوب ماهونی می باشد. چوبی مقاوم با رنگ گرم شرابی.

7

 

 

تمام اجرای سازه این پله در دل چوب جای گرفته است؛ از باکس های طرفین پله ها گرفته تا کف پله ها و پیشانی پله. پوشیده شدن پیشانی این پلکان دکوراتیو در القای حس صلبیت و شکوه آن به شکلی نامحسوس تاثیر گذار است.

 

 

کمی که از این پله کلاسیک قرمز رنگ فاصله بگیریم به سراغ نمونه بعدی می رویم که پله ای کوچک بصورت حول لوله می باشد. این پله نیز با چوب ماهونی پوشیده شده است اما رنگ آن متفاوت از مورد قبل، به رنگ قهوه ای است. رنگی مشابه کفسازی اتاق، قاب پنجره و مبلمان اتاق حتی ساعت دیواری چوبی روبروی پله.

چکش کاری و فرم دادن به هر نوع چوب در این شعاع کم پله بسیار مشکل است. چوبی که استفاده می کنید باید انعطاف پذیر و نرم باشد. چوب ماهونی با دارا بودن این خصوصیات گزینه مناسبی برای کار کردن بر روی این پله می باشد. تمام اجزای پله از جمله نرده و پایه های آن نیز با چوب پوشیده شده اند به طوری که تصور می شود این پله با چکش کاری از دل یک قطعه بزرگ چوب بیرون آمده و تماما چوبی است.

8

 

 

راستی، نسبت به تاثیر آن گلدان کوچک سبز برگ در این اتاق مملو از چوب و رنگ قهوه ای بی توجه نباشید. اتاقی سنگین با پنجره های کوچک دایره ایی و نور مختصری که دارد از آن رنگ سبز گیاه جانی تازه گرفته است.

 

 

چوب سرو (Cedar)

safelco_peleh-wood (1)

 

سرو یک گونه مخروطی مانند کاج است اما دارای مقاومت طبیعی و قابل توجهی در برابر فساد و حمله حشرات به دلیل حضور مواد شیمیایی طبیعی در چوب است.

این چوب ارزان نیست، بنابراین معمولا برای پوشش کف و دیگر مناطق در معرض نمایش که جذابیت آن را می توان در نظر گرفت، استفاده می شود.

مزایا:

– سرو دانه بندی و رنگ بسیار دلپذیری دارد که می‌تواند به طور طبیعی در هوای باز سالم باقی بماند.

– در اغلب بخش‌های کشور در دسترس هستند.

– برش الوارها و کار با آن آسان است.

معایب:

– از چوب کاج گران‌تر است.

– ممکن است مستعد ترک‌خوردگی و شکاف در طول زمان باشد اما می توان با مراقبت منظم مانع از ترک خوردگی زود رس آنها شد.

– مناسب برای استفاده های معمول در صنعت ساختمان.
کاربرد:

مورد استفاده در ساخت و پوشش کفپوش ها، نرده ها و دیگر پوشش های در معرض دید.

4 (2)

 

این پله چوبی بصورت زیرمحور و کاملا طبیعی اجرا شده است. منظور از اجرای طبیعی استفاده از الوارهای چوب بعنوان شاسی و کف پله است که تنها با برش ها و تراشکاری های مختصر قابل استفاده و کارا شده است.

این پلکان از دو نوع چوب به دو منظور ساخته شده است. کف پله ها از چوب کاج و نرده ها از جنس چوب سرو. کاج به سبب مقاومت و تراکم بیشتر پایداری و مقاومت بیشتری در برابر فشار و تنش وارده از سمت پا به هنگام رفت و آمد دارد. بنابراین انتخاب آن بعنوان کف پله بهترین گزینه است.

safelco_peleh-wood (1)

 

اجزا و دیتایل ها تماما از چوب پوشیده شده است. جنس چوب ها متفاوت اما رنگ آنها نزدیک به هم هست. رنگ روشن و نورگیری خوب فضا را بسیار گسترده و خالی به نظر می رساند. اما این حس با این مبلمان بد به نظر نمی رسد کما اینکه فضا را بسیار گرم و صمیمی کرده است و حس و حال کلبه های جنگلی را می رساند. اما دقت کنید، هدف و حس خود را در استفاده کثیر از مواد و رنگ در نظر بگیرید. افراط در هر امری حتی استفاده از رنگ باعث تخریب حس روانیی می شود که از آن محیط دریافت می کنید.

سوال هایی که با ارائه متن فوق به آُنها پاسخ گفتیم:

– ویژگی های چوب ساج چیست؟

– منشا و موارد استفاده از چوب ساچ کجاست؟

– آیا چوب ماهونی مناسب برای کاور چوبی پله است؟

– آیا با چوب سرو می توان پله های محوطه را کاور کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *