نورپردازی دیواری پله

نورپردازی دیواری پله

15

نورپردازی نقطه ای:

در حالتی که شما تمایل داشته باشید نورپردازی کمی نزدیک پله اجرا شود یکی از پیشنهادهای ما به شما استفاده از چراغ های نصب شده در دیوار است که با توجه به فرم پله و در هماهنگی با دکوراسیون اطراف یا به صورت چراغ های گرد کوچک و بزرگ یا مستطیلی می باشد.

 

3 2 225x300 نورپردازی دیواری پله 1 2 300x300 نورپردازی دیواری پله 2 1 218x300 نورپردازی دیواری پله

 

در تصویر شماره ۱ پله ها با نصب چراغ های نقطه ای بالای هر کف پله روشن شده و به دلیل فاصله کم آن ها از هم نیازی به استفاده از چراغ های بزرگ تر با نور بیشتر نیست. فضای راه پله با رنگ های طوسی تیره کفپوش ها و سفیدی دیوار کاملا خنثی می باشد در تداوم این حس آرامشِ محیطی از نور سفید استفاده شده است.

تصویر شماره ۲ از نظر حسی کاملا متفاوت از حالت قبلی است. دیوارها و پیشانی پله سفید، در حالی که کف پله های چوبی با کفپوش قهوه ای گرما به محیط بخشیده است. رنگ کفپوش با کف پله در یک خانواده است و تنها با نواری طوسی که با سفیدی دیوار همخوانی دارد متمایز شده است. در اینجا از لامپ بزرگ تر با فاصله و شدت بیشتر بهره بردند.

همانطور که در تصویر شماره ۳ میبینیم و قبلا گفته شد استفاده از رنگ تیره برای راه پله انتخاب مناسبی است حال آنکه دیوارها و سقف سفید از دلگیری این فضای باریک کاسته و ارتفاع سقف را بلندتر نشان می دهد.

 

4 1 300x200 نورپردازی دیواری پله

 

 

همچنین به جای رنگ سفید خالص می توانید از رنگ خنثی دیگری مانند کرم استفاده کنید. این نمونه (عکس شماره ۴) یک راه پله کاملا گرم را نشان می دهد. پله های چوبی قهوه ای، دیوار به رنگ کرم و نور سفید که در این محیط تعادل برقرار کرده است.

 

 

 

5 1 300x199 نورپردازی دیواری پله

 

 

تصویر شماره ۵ کاملا متضاد عکس شماره ۴ است. کف پله های طوسی، دیوارهای سفید و نور آبی مجموعا محیطی سرد و آرام بوجود آورده. به فرم کشیده چراغ ها در هماهنگی با فرم مستطیلی پله ها نیز توجه کنید.

 

 

 

 

در این حالت اگر نیازی به این شدت از نور ندارید میتوانید از مدل چراغ هایی استفاده کنید که به واسطه پوشش خود نور را به شکل کنترل شده تری ساطع کند. مانند تصویر شماره ۳، ۴ و ۵ در این مجموعه تصاویر. در زیر چند نمونه از چراغ های محافظ دار نمایش داده شده است.

7 1 نورپردازی دیواری پله 6 1 نورپردازی دیواری پله 10 1 نورپردازی دیواری پله 9 1 نورپردازی دیواری پله 8 1 نورپردازی دیواری پله

 

اجرای توکار نور

 

11 300x300 نورپردازی دیواری پله

لزوما نیازی به نصب محسوس چراغ در دیوار نیست.

در پله مقابل (تصویر شماره ۶) شما شاهد یک راه پله باریک با پله های تیز و شکسته هستید. اما حس گرفتگی در این فضا را ندارید. آن هم به خاطر دیوارهای سفید، کف پله های چوبی طوسی و نور سفید است. برای هماهنگی بیشتر با فرم کشیده پله ها حفره های مستطیلی در دیوار برای تعبیه نور داخل آن ها گزینه مناسبی می باشد. این نور مخفی بسیار مهیج و زیباست و علی رغم اینکه کف پله ها را روشن می کند برای چشم آزار دهنده نیست.

 

 

 

 

 

 

 

12 194x300 نورپردازی دیواری پله

 

 

 

 

 

دست انداز پله به صورت های متفاوتی می تواند اجرا شود که در آینده در مطلبی مجزا در این باره توضیح داده می شود. یکی از حالت های اجرا شده که در تصویر مقابل مشاهده می کنید (تصویر شماره ۷) بهترین گزینه برای تعبیه چراغ می باشد. این نور مخفی سطوح پله را به صورت نامحسوس روشن می کند. نور زرد آن در فضای صلب متشکل از دیوار و پله های سیمانی به تعادل محیطی و حسی کمک بسیاری کرده است.

 

 

 

 

 

نورپردازی خطی:

نورپردازی دیواری می تواند بصورت خطی و در قسمت پایین پله اجرا شود. همانطور که در تصویر ۹ مشاهده می کنید با ایجاد لبه در طرفین پله می توان فضای مناسبی برای نصب چراغ فراهم کرد.

13 199x300 نورپردازی دیواری پله 14 241x300 نورپردازی دیواری پله

 

دو تصویر بالا نمونه مشابه یک پله مستقیم را نشان می دهد با تعدادی تفاوت که برای شما برمیشماریم. تصویر ۸ نرده تا زیر پله ادامه یافته بنابراین امکان قرار دادن نور وجود ندارد در صورتی که در تصویر ۹ تنها بخشی از مسیر دارای نرده و بخش دیگر دیوار است در نتیجه می توان دو طرف پله را نورپردازی کرد. و در واقع به نظر می رسد این یک تکه دیوار لزوم نصب نرده در دیوار سمت راست را مشخص می سازد.

 

15 217x300 نورپردازی دیواری پله

 

 

در پله گرد مقابل مشابه پله مستقیم بالا تنها از سمت دیوار امکان نورپردازی وجود داشته است. البته که در صورت تمایل با ایجاد لبه ای در زیر نرده این شرایط از هر دو سمت مسیر امکان پذیر می شد.

اما در قسمت دیگری از این پله نور کار گذاشته شده و آن هم تقاطع پله و دیوار در زیر آن است. ایده دیگری که در اینجا می توان استفاده کرد نورپردازی موضعی داخل طاق های دیوار پله است که به این ترتیب بخش بالایی فضای پله هم روشن می شد.

 

 

 

 

 

 

نورپردازی قرنیز دیوار

16 300x225 نورپردازی دیواری پله

 

 

ایده ای بسیار زیبا و جالب برای نورپردازی پای دیوار این مسیر کنده شده داخل آن است که تصور دو تکه شدن دیوار را به وجود می آورد.

زندگی را ورق بزن، هر فصلش را خوب بخوان، با بهارش برقص، با تابستان بچرخ، در پاییزش عاشقانه قدم بزن، با زمستانش بنشین، و چایت را به سلامتی نفس کشیدنت بنوش

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه