پله دوبلکس

پله دوبلکس

پله دوبلکس چیست؟

 

اگر بعد از مطالعه این مطلب قصد تهیه پله دوبلکس را دارید می توانید
جهت دریافت مشاوره رایگان 
شامل بازدید و ارائه نقشه پیشنهادی
با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

پله دوبلکس آنطور که از نام آن برمی آید پله ای است که در یک ساختمان دوبلکس به کار می رود. عموما وقتی از واژه دوبلکس استفاده می کنیم به یک ساختمان مسکونی اشاره داریم. و همانطور که مشخص است منظورمان یک ساختمان دو طبقه.

پیش از ادامه مطلب شاید جالب باشد به نامگذاری ساختمان های چند طبقه اشاره کنیم. در کشور ما به ساختمان دوطبقه مسکونی تک واحدی، دوبلکس می گویند (البته تلفظ صحیح آن باید «داپلکس» باشد). حتی گاهی این اصطلاح را برای ساختمان مسکونی بیش از دو طبقه تک واحدی هم اطلاق می کنند. اما نکته جالب نامگذاری ساختمانهای سه طبقه و چهار طبقه مسکونی تک واحدی در عرف ایرانی است. به این ساختمانها به غلط و با پیروی از عنوان «دوبلکس»، به ترتیب «سوبلکس» و «چوبلکس» 🙂 گفته می شود. مشخص است که این نام ها غلط هستند. عنوان صحیح این ساختمانها به ترتیب «تریپلکس» و «فورپلکس» است. البته واژه های «کوادپلکس» و «کوادرو پلکس» هم به جای «فورپلکس» کاربرد دارد. در عرف بین الملل بالاتر از «فورپلکس» دیگر عبارت اختصاصی وجود ندارد. مثلا برای ساختمان پنج طبقه نامی پیش بینی نشده است. به جای آن برای بیش از چهار طبقه از واژه «مولتی پلکس» استفاده می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه از ویکی پدیا مراجعه کنید.

 

اما برگردیم به پله دوبلکس. پس همانطور که گفته شد اگر پله دوبلکس را بخواهیم در ساده ترین حالت تعریف کنیم، پله ای است که در یک ساختمان دوبلکس به کار می رود. اما در عرف اینگونه نیست. مراد گوینده از عنوان «پله دوبلکس» اغلب یکی از این دو مورد است: «پله گرد» یا «پله دکوراتیو».

 

 

نمونه پله دوبلکس
نمونه پله دوبلکس

اگر شما هم در اینترنت به هر دلیل از جمله خرید پله دوبلکس، طراحی پله دوبلکس و یا از جهت علاقه مندی به دنبال آن هستید، بهتر است براساس فرم مورد نظر از کلید واژه های «پله گرد» و «پله دکوراتیو» استفاده کنید. این کلید واژه ها مطالب مرتبط تری در اختیارتان قرار می دهند. اگر به دنبال پله های با فرم منحنی هستید پله گرد کلید واژه بهتری است. اما اگر به دنبال پله های مستقیم دکوری و شیک هستید کلید واژه پله دکوراتیو معقول تر به نظر می رسد.

 

به هر حال اگر بعد از مطالعه این مطلب قصد تهیه پله دوبلکس را دارید می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان (شامل بازدید و ارائه نقشه پیشنهادی) با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *